İzmir Üniversitesi Tire’de Restore Edilecek Tarihi Eserleri Çöpten Arındıracak

1005

Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne adaylık çalışmaları devam eden Tire’de insan eli ile çöplük haline gelen tarihi eserler, Üniversitesi akademisyenleri tarafından temizlenip restorasyona hazır hale getirilecek.

2011 yılından bu yana Tire’nin Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne adaylığı için İzmir Üniversitesi tarafından sürdürülen çalışmalar hızla devam ediyor. Aralarında 14’üncü yüzyıldan kalma bir mescidin de bulunduğu tarihi eserlerin insan eli ile çöplük haline getirildiğine dikkat çeken İzmir Üniversitesi Tire’deki Tarihi Eserleri Koruma Komisyonu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Öztürk, eserlerin restorasyon çalışmalarına hazırlanması, duyarlı vatandaşlar ve yetkililerin konuya dikkatinin çekilmesi amacı ile İzmir Üniversitesi akademisyenlerinin 21 Ağustos Perşembe günü Tire’de tarihi eserlerin kaba çöp temizliğini yapacağını söyledi. Tire Belediyesi’nin geniş çaplı bir temizlik için yeterli bütçeye sahip olmadığı bilgisini edindiklerini belirten Öztürk, İzmir Üniversitesi, tur rehberleri ve Tire Kent Konseyi işbirliğiyle çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtti. Mütevelli Heyet ile öğretim üyelerinin maddi desteği ve İzmir Üniversitesi tarafından ulaşım ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra öğretim üyelerinin temizlik çalışmalarında fiilen yer alacağını ifade eden Öztürk, “Tire Belediyesi’nin traktör desteğinin yanı sıra TÜRSAB, Ege Turizm Derneği, İzmir Turist Rehberleri Odası da etkinlikte yer alacak” dedi.

BİR YANDA LÜKS CAMİLER BİR YANDA ÇÖP İÇİNDE TARİHİ MESCİT

Tire Kent Konseyi üyeleri, turist rehberleri ve basın mensuplarının da temizliğe destek vereceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “Tire’de tarihi eserlerin büyük kısmının insan etkisiyle çok ciddi zarar gördüğünü, içlerinin ve çevresinin atık maddelerle dolu olduğunu gözlemledik. Sadece bir hamamda onlarca ton çöp bulunuyor. 500 yıllık bir mescitte bebek bezinden insan dışkısına kadar ne ararsanız bulabilirsiniz. Tire’de bu eserlerle benzer kaderi paylaşan çok sayıda tarihi eser var, bu paha biçilmez değerdeki tarihi eserlerimiz çöplük haline gelmemelidir” dedi.

MADDİ DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

“Şimdiden küreklerimizi, süpürgelerimizi hazırladık. En az iki eserin içini bir günde temizlemeyi hedefliyoruz. Ancak diğer tarihi eserlerin temizliği için işçi tutulacak” diyen Öztürk, Eylül-Ekim aylarında turist rehberleri için bir bilgilendirme turu ve Tire turizmini canlandırmak için bir yemekli stratejik planlama toplantısı düzenleneceğini, tüm bu çalışmalar için maddi desteğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Eserlerin bakımı ve tanıtımı sayesinde bölgenin çok ciddi bir turizm potansiyeline sahip olacağını vurgulayan Meltem Öztürk, Tire Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan hesaba katkıda bulunulabileceğini belirtti ve “Özellikle esnafın, tüccarın, bu çalışmalara vereceği maddi ya da manevi destek kendi ekonomik gelecekleri için iyi bir yatırım olacak” diye konuştu.

2011 YILINDAN BU YANA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İzmir Üniversitesi’nin desteği ile 2011 yılında başlayan Tire’nin Dünya Tarih ve Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne adaylık çalışmaları süresince bugüne kadar “İpek Yolu Üzerinde Tire” başlıklı bir fotoğraf yarışması düzenlendi ve ardından da fotoğraflar “İpek Yolu Üzerinde Tire” adlı albümde toplandı. Tire Belediyesi, Tire Kaymakamlığı, ÇEKÜL Vakfı, İl Özel İdaresi, UNESCO Milli Komitesi, AB Danışmanlığı ve Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Miras ve Alan Yönetimi Birimi Koordinatörlüğünün katkısı ile “Tire’deki Kültürel Miras ve UNESCO” başlıklı bir panel düzenlendi.

19.08.2014 Milliyet