Kalehöyük’te Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

982

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Kalehöyük’teki kazı alanında incelemeler yaparak bilgi aldı.

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, “Burada yapılan çalışmalar iğne ile kuyu kazmaya başlıyor. 2009 yılından beri çalışmalar devam ediyor. Valilik, Belediye, Özel İdare, Üniversite yapılan çalışmalara destek oluyor. Özverili bir çalışma ile birlikte Kırşehir’in de tarihine bu alan ışık tutacak. Kültür ve Turizm Bakanlığının bir müze, Kırşehir Belediyesi’nin ise bölgede bir park çalışması var” dedi.

Bölgede 4 Ağustos itibarı ile çalışmaların başladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli, 2 bin yıl öncesine ait tarihe kadar ulaşıldığını söyleyerek, “Geçen senelerden bildiğimiz gibi höyükte sırası ile günümüz tabakası altında Osmanlı, Selçuklu, Selçuklu’nun altında Roma döneminin olduğu tabakalar ortaya çıkarmıştık. Bu höyükte Kaman’da görmediğimiz ve çevrede çok az görülen çok kalın ve belirgin bir Helenistik dönem tabakası ortaya çıkarmıştık. Bu tabakalar birbirinin üstünde olduğu için katmanlaşma yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Biz burada daha da derinlere inmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Özdemir Çakacak’a incelemeleri esnasında Rektör Yardımcısı Kültür ve Turizm Müdür Vekili, Müze Müdürü ve Belediye Başkan Yardımcısı eşlik etti.

19.08.2014 Milliyet