Beycesultan’da Kazılar Devam Ediyor

1101

Anadolu’nun tarih öncesi dönemlerine ışık tutan Beycesultan Höyüğü’ndeki çalışmalarında, 2014 dönemi kazı çalışmaları devam ediyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Beycesultan Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Eşref Abay, kazı devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yukarı Menderes Havzası’ndaki Beycesultan Höyüğü kazı çalışmalarına 2014 yaz dönemin de 50 kişiyle başladıklarını ve bu yılki çalışmaların bir ay kazı çalışması bir ayda kazılan yerlerin restorasyonu ve çatı çalışmaları tamamlanacağını belirtti.

Yeşil Çivril Gazetesi’ne kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Abay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan büyük destek aldıklarını, Denizli Valiliği ve Çivril Belediyesi’nin de kazıları desteklediğini ifade etti. Beycesultan’ın önemli bir yerleşim yeri olduğunu, kazı çalışmalarında Geç Tunç Çağı dönemlerinden biraz daha eskiye gittiklerini vurgulayan Abay, şöyle konuştu: “Bir çok tarihi veriye ulaştık. Kazı çalışmalarında 40 kültür tabakasının yaşadığı bir yerleşim yeri tespit ettik. Büyük Menderes Irmağı ve onun kollarını oluşturan çayların suladığı verimli Çivril Ovası’nda kurulmuş olan bu yerleşim, Anadolu’nun tarih öncesi dönemlerine ışık tutan önemli höyüklerden biridir. Beycesultan yerleşiminde, özellikle Geç Tunç Çağ döneminde çok büyük bir şehir olduğunu, doğu batı yönünde uzanan metre genişliğinde caddelerle bölündüğünü ve bu caddelerin arasında çok iyi parsellenmiş 2 katlı villaların olduğunu ortaya çıkardık. Bunlar kısa sürede elde etmiş olduğumuz verilerdir. Gelecek yıllarda bu dönemle ilgili araştırmalarımızı derinleştireceğiz.”

Kazı ekibi başkanı Abay, höyüğün bölge tarihine ışık tutabilecek bulgulara sahip olduğunu, yıllar sürecek kazı süreci içinde bu bulguları gün yüzüne çıkarmayı amaçladıklarını belirtti. Abay, İleride Açıkhava müzesi şeklinde halkın ziyaretine sunulacak olan bölgeye Çivrillilerin de sahip çıkması gerektiğini söyledi.

17.08.2014 denizlihaber.com