Bursa’da Otel İnşaatı Kazısında Nakşi Tekkesi Bulundu

1247

Bursa’da, butik otel için tarihi Hisar bölgesinde yapılan inceleme kazısında, Osmanlı döneminden kalma Nakşi tekkesine ait taş temel duvarları bulundu.

Hisar bölgesinde Osmanlı dönemine ait Nakşi tekkesinin kalıntıları bulundu. Şehrin tam göbeğinde butik otel yapılması planlanan alanda temel inceleme kazısı esnasında tarihin izlerine rastlandı. Kazılar sırasında 2-3 metrelik taş duvarlar ortaya çıktı. Bursa Müze Müdürlüğü’nün raporu doğrultusunda yerin Vakıflar tarafından kamulaştırılması gündeme geldi.

Kalıntıların bulunduğu alanda daha evvel Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında kurulan Nakşi tekkesi olduğunu belirten tarihçi yazar Erhan Yıldızalp, “Burada eskiden Nakşi tekkesi vardı. Cumhuriyetin ilanından sonra tekke 3 sınıflı ilkokul oldu. Ben 1948 yılında öğretmen rızasıyla 3. sınıfı bu binada okumuştum. Dolayısıyla binayı çok iyi biliyorum. Hatta bizim sınıfımız tekkenin zikirhanesiymiş. İçinde namaz kılacak mihrabı varmış. Biz o odada ders gördük. Daha sonra burası okul olmaktan çıkarıldı. Bir süre boş kaldıktan sonra Osmangazi Müftülüğü oldu. Müftülük makamı da bizim ders gördüğümüz odaydı. Şimdi tekke ahşap yapı olduğu için yıkıldı” dedi.

23.08.2014 Milliyet