Cami Avlusundan Roma Tüneli Çıktı

1
1028

İzmir’in Konak İlçesi’nde, restorasyon çalışmaları yapılan, Damlacık semti yolu üzerindeki Aliağa Camisi’nin avlusunda bulunan Roma döneminden kalma tünel dikkat çekiyor. Restorasyon çalışmalarına camiyle birlikte tünelin de dahil edilerek turizme kazandırılması isteniyor.

Konak Belediyesi, Damlacık yolu üzerinde bulunan ve Gedizli Ali Ağa tarafından 1672 yılında yaptırılan, İzmir’in en eski camilerinden biri olan Aliağa Camisi’ni restorasyon çalışmalarını sürdürüyor. Caminin avlusunda yer alan mezarlar ve dev mezar taşlarının yanı sıra, bugüne kadar birçok İzmirlinin ve bulunduğu semt halktının bile varlığından haberdar olmadığı Roma dönemine ait tünel de dikkat çekiyor. Çevresinde su kanalları ve dehlizlerin bulunduğu daha önce bilinen caminin avlusundaki, 1933 yılında bulunan ve 270 metre uzunluğunda olduğu bilinen tünelde yeterli arkeolojik ve bilimsel inceleme yapılmadığı öne sürüldü. Tarihi Aliğa Camisi restorasyon çalışmalarına tünelin de dahil edilmesi ve burasının turizme kazandırılması istendi.

25.08.2014 Milliyet

1 YORUM

  1. 1933 yılında ortaya çıktığını söylediğiniz ve yapının rutubetten korunması amacıyla yapıldığı anlaşılan bir altyapı çalışmasını, Roma Tüneli olarak tanımlamanız ne ölçüde bilimseldir ve içinde bulunduğumuz 2014 yılında, 1933 yılında bulunan bir yapısal çalışmayı “çıktı” sözcüğü ile takdim etmeniz ne ölçüde gazetecilik etiğine uymaktadır; bunu diğer okuyucuların insafına bırakıyorum. Lütfen biraz daha özenli bir haber dili kullanmanız dileğiyle. Saygılarımla.