Harran Üniversitesi, Örenyeri’nde Yapacağı Kazı Çalışmalarına Başladı

1094

Harran Örenyeri’nde 2 ay sürecek kazı çalışmalarına başlandığı bildirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edilen kazı çalışmaları, Harran Üniversitesi (HRÜ) ev sahipliğinde kaymakamlık ve belediyenin desteğiyle yürütülüyor.

HRÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal başkanlığında başlatılan kazı çalışmaları 30 kişilik ekiple gerçekleştiriliyor. Önal, yaptığı açıklamada, temizlik ve kareleme çalışmalarının ardından tarihi Harran Ulu Cami’nin doğu paralelinde kazıların sürdürüldüğünü ifade etti. Buradaki çalışmanın tamamlanmasıyla kazıların höyük bölgesinde devam edeceğini belirten Önal, şunları kaydetti:

“Ulu Cami’nin doğusunda yapılan kazılarda geçen yıl kısmen kazılan A ve B yapılarını meydana çıkarmayı hedefliyoruz. Bu çalışma neticesinde işlevleri belirlenecek yapıların Ulu Cami ile ilişkisi de saptanacaktır. Güney duvarı boyunca gerçekleştirilecek kazılarda meydana çıkarılacak duvar ve mimari parçalar, caminin restorasyonuna katkı sağlayacaktır.”

25.08.2014 haberler.com