Kilisenin İçi Muz Bahçesi, Dışı Kömür Odunu Deposu

1580

Alanya’nın Mahmutlar Beldesinde apartmanların arasına sıkışmış Naula Antik Kenti için bizi arayan okurumuz; Kilisenin içinin muz bahçesi, çevresinin ahır ve kömür deposu olarak kullanıldığına dikkat çekti.

Bu memleketin taşı toprağı dünya tarihi… Ama sanki hiç tükenmeyecek gibi rahat bir tavır içindeyiz. Yapılaşmaya teslim olan Antik Kentlerin gidecek yeri kalmadı artık, yavaş yavaş yok oluyor, içi boşalıyor. Yerel yönetimler başta olmak üzere herkes bu gidişata seyirci kalıyor. Yöre halkı için ise antik kentler sanki bir taş yığını, sanki tamamiyle kaldırılsa onlar için meydan boşalacak ve daha mutlu olacaklar… Zira tarihi eserleri koruma bilinci ve geleceğe aktarma sorumluluğu henüz yerleşmedi beynimize ve kalbimize…

Alanya’nın Mahmutlar Beldesinde bulunan Naula Antik Kenti de yok olmaya mahkum edilen, kıymetini bilmediğimiz önemli tarihi değerlerimizden biri.. Nasıl da hor kullanıldığını, ranta teslim olduğunu anlamak için resimlere bakmak yetiyor.

Turizmhaberleri.com ‘u uzun yıllardır takip ettiğini belirten ve adının açıklanmasını istemeyen okurumuz; Naula Antik Kenti’nin içinde bulunduğu durumu aktardı yaptığımız görüşmede. Bizler de Naula Antik Kenti’nin kurtarılmasına yönelik acil önlemler alınması konusunda; başta Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in dikkatine sunuyoruz anlatılanları…

Değerli okurumuz Naula Antik Kentini bir kaç ziyaret ederek gözlemlemiş ve resimlerle de belgelemiş. Şimdi sözü okurumuza bırakıyoruz. İşte Naula Antik Kenti’nin içler acısı hikayesi :

KİLİSENİN İÇİ MUZ BAHÇESİ.. DIŞI KÖMÜR ODUN DEPOSU

Naula Antik Kenti Alanya’nın Mahmutlar mahallesinin tam ortasında, denizden 300 m içeride apartmaların arasında kalmış bir antik kent. Ana caddeye yakın yerde. Özellikle kilise var. Çünkü kiliselerin yönlerini hiçbir zaman değiştiremezsiniz. Doğuya bakar. Ama şu anda kilisenin içi muz bahçesi. Ekiliyor, dikiliyor. Kişiler orayı istedikleri gibi kullanıyorlar.

AYAZMANIN ÜSTÜ BETON KAPLI…

Özellikle kilisenin bahçesinde kömür ve odun deposuyla birlikte bir ev bulunuyor. Yüreğimi burkan ve acıtan en önemli şey: Burada her kilisenin yapısında ayazma vardır. Kutsal su. Bunun üzerinde beton kaplı. En son aldığımız bilgiler çerçevesinde artık antik kentin ön tarafı da rant nedeniyle hızlı bir şekilde yapılaşma izni almış duyduğum kadarıyla..

Bölgeye birkaç defa giderek inceledim. Tamamıyle doğu kısmında ahırlar var, mahalle, büyük binalar, sonrasında ahırlar var, bahçeler başlıyor. Bahçeler ve antik kent iç içe.. Hem ahır hem muz bahçesi olarak kullanılıyor. Tarihi yapıların duvarlarına kadar gelmişler, apartmanın bahçesinde antik kentin binalarının duvarları var.. Ama orada bizlerden önce oturan insanların da evleri vardı. Orası bir kentti bir yerleşim merkezi idi. Bu şekliyle korumamız lazım.

ANTİK KENTİN YOK OLMASINI İSTEMİYORUM

Çok yaşlı bir kent mi? Bana göre binaların yapılışı, dizaynı, harcın kullanışı gibi unsurlara bakarsak yaklaşık 1200 yıllık bir geçmişi var. Dolayısıyla 1200 yılı geçmiş olarak kabul etmezsek o zaman ülkenin gelecek nesillere aktaracağı tarihi de olmaz. Bu antik kentin hiçbir şekilde yok olmasını istemiyorum bir vatandaş olarak çünkü tarihi iyi değerlendiremeyen bir toplum kendi tarihini de unutur.

Bir an evvel bu konuda çok önemli ve caydırıcı kararların alınması gerekiyor. Tabii ki bu rant meselesi çok büyük bir kesime hitap ediyor. Naula Antik Kenti’nin korunması ve kurtarılması konusuna dikkat çekmek için yardımcı olursanız sevineceğim. ”

20.08.2014 turizmhaberleri.com Haber: Nilgün Atar