5 Bin Yıllık Boğa Heykeli Bulundu

1704

Yozgat’ın Sorgun ilçesinin Çadırhöyük bölgesinde 21 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarında, 6-7 medeniyetin bölgede yaşadığını gösteren bulgulara rastlandı.

İlçeye bağlı Peyniryemez köyündeki tarihi Çadırhöyük bölgesindeki kazı çalışmalarına 63 kişilik ekiple devam eden kazı başkanı New Hampshire Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gregory M’Mahon, bölgenin önemli tarihi özellikler taşıdığını ve gerçekleştirilen açmalarda Kalkolitik çağlardan, Bizans dönemine kadar bulgulara rastladıklarını söyledi.

M’Mahon, kazılardan elde edilen bulguların Çadırhöyük’te en az 6-7 medeniyetin yaşamış olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, “Bizans, erken Tunç, orta Tunç, genç Tunç, Demir, Kalkolitik çağlarla ilgili uzmanlarımız çalışıyor. Bu yıl yaptığımız açmalarda ise Roma Helenistik çağa ait bazı bulgulara rastladık” dedi.

Kendisinin genç Tunç ve Hititler dönemiyle daha fazla ilgilendiğini anlatan M’Mahon, “Genç Tunç ve Hititlerle ilgili açmalar, höyüğün batı tarafında bulunuyor. Hitit İmparatorluğu’nun izleri Anadolu’nun birçok yerinde var. Buralar Boğazkale, Hatuşşa’ya bağlıymış. Kazılarda onu da gün yüzüne çıkarmak istiyoruz çünkü genç Tunç çağından Demir çağına nasıl geçildiğini henüz bilmiyoruz. Bunun nasıl olduğunu yaptığımız açmalarda anlamaya, bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“ÇADIRHÖYÜK’TEKİ KAZI YAKLAŞIK 25 YIL DAHA SÜRECEK”

M’Mahon, Çadırhöyük’ün 7 ayrı katmandan meydana geldiğini ve her katmanın ayrı bir kültürün izlerini taşıdığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Açmalarda bulunan sikkeler, üzerinde tarih bulunduğu için çok önemli. Bu yıl haziran ayında başladığımız açmalarda rastladığımız en önemli bulgu surlardır. Güney bölgesinde Kalkolitik açmalar yapan ekibimiz ise 5 bin yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz boğa heykelciği buldu. Dolayısıyla burada rahatlıkla 5 bin yıllık bulgulara rastladık diyebiliriz. Güney açmalarında küp içinde bulduğumuz mezarlar ise buranın kutsal bir yer olduğunu gösteriyor.”

Güney açmalarının birinde, iki büyük ocak ve bunları destekleyen tezgahlar bulunduğu için kiler ya da mutfak olduğu tahmin edilen bölüme ulaşıldığına da dikkati çeken M’Mahon, şunları kaydetti:

“Açmalar, yapılacak son rötuşların ardından yağmur, rüzgar gibi doğa koşullarının yanı sıra insanlar tarafından da zarar görmemesi için kapatılacak. Burada bulduğumuz tarihi eserleri, külleri, önemli tozları poşetleyip, köydeki kazı evine götürüyoruz. Orada temizlenip, konservasyon işleminin ardından numaralayarak müzeye teslim ediyoruz.”

M’Mahon, Çadırhöyük’teki kazının yaklaşık 25 yıl daha süreceğini belirterek, kazıların tamamlanmasının ardından ilçede ve dolayısıyla Yozgat’ta turizmin ivme kazanacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

23.08.2014 Sabah