Bursa’nın Tarihi Hazinesi Tophane’ye Çivi Çakan Yandı

2632

Bursa’nın gizli hazinesi Tophane’de son dönemde çıkan tarihi kalıntılardan sonra yerel yönetimler semti mercek altına aldı. Tophane Surları Restorasyon Çalışması kapsamında, Saltanat Kapısı’nın kuzeyinden başlayıp Kaplıca Kapı’ya kadar uzanan yaklaşık bin 200 metrelik bölümde çalışmalar sürerken, tarihi ayağa kaldırma çalışmalarına zarar verecek her türlü girişim engelleniyor. En ufak bir tadilatta bile Anıtlar Kurulu’nun onayı beklenen Tophane’deki tarihi yapılara çivi dahi çakılamazken, bir kebapçının bahçesine yapılan kaçak mescidin cezası ağır oldu. Osmangazi Belediyesi Tophane’de bir kebapçının yaptığı kaçak mescide 40 bin 750 lira ceza kesti.

BELEDİYE AFFETMEDİ!

Daha önce Tophane’de bulunan işletmenin eski sahibine 29.05.2014 tarihinde 11 bin liralık ceza kesilirken, işletmeyi 5 milyon lira harcayarak devralan yeni sahibi de 40 bin 750 lira değerindeki cezayla şok oldu. Restoran olarak kullanılan 2 katlı yapı devir teslimden sonra Anıtlar Kurulu’ndan alınan izinle tadilata sokuldu, bu sırada da yapının bahçesine mescit eklendi. Encümen kararı kendisine gönderilen işletme sahibi Murat Bayındır, ceza miktarını ağır buldu.

DÖRT BİR YANI TARİH

Hem Osmanlı’da hem de Bizans döneminde Bursa’nın merkezi konumundaki bu surların en önemli bölümünü kapsayan bölgede belediye kuş uçurtmuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Tophane yamaçlarında sürdürdüğü sur onarımı çalışmalarında eski Müftülük Binası’nın önü, İl Kültür Müdürlüğü’nün kuzey duvarının yanına denk düşen alanda devasa bir yapıya ait buluntular açığa çıktı. Aziz Mikail Kilisesi’ne ait olan bu yapı girişe kapatıldı ve güvenlik önlemi alındı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yanındaki 2 bin 200 yıl öncesini yansıtan kalıntıların ortaya çıktığı Bursa OSB Başkanı Ali Uğur’un arsasının önünde bulunan yapının dört bir yanı tarihle çevrili.

27.08.2014 bursadabugun.com Haber: Rabia Deniz