Urfa’daki Nemrut’un Tahtı’na İlgisizlik

2809

Şanlıurfa’nın batısından güneyine doğru uzayan ufak bir dağ silsilesi üzerinde bulunan bazılarına göre Nemrut’un Tahtı bazılarına göre Nemrut’un Mezarı olarak bilinen Kazene köyüne yakın mesafede bulunan bu tarihi yapıyı ilgisizlik yıkıyor.

BÜNYAMİN ÖREN’İN HABERİ

Define avcıları tarafından tahrip edilen tarihi mezar kaybolmanın eşiğinde. Nemrut’un Tahtı’na yönelik çalışma başlatılıp başlatılmayacağı yönünde henüz bilgi yok.

Şanlıurfa şehir merkezine yarım saat mesafede sarp, etrafına nazaran oldukça yüksek bir tepenin zirvesi, geniş ve düz kayalıklar üzerinde bulunan “Nemrut’un tahtı” kayalığın doruğunda, kayalar içine oyulmuş odaları bulunuyor.

ZİYARETÇİLER HAYRETE DÜŞÜYOR

Ziyarete gidenlerin şoke olduğu Nemrut’un Şanlıurfa’daki tahtını bakımsız kalmasına tepki gösteriyorlar. Ziyaretçilerden Ferat Suna” Tarihte çok önemli bir yer, bakımsız yollar, berbat buralar. Hayvanların üzerinden geçtiği ve hayvan pisliklerinin olması bizi üzdü. Tarihimize sahip çıkmıyorlar”dedi.

Bu arada Nemrut’un Tahtı’nın yakındaki Şanlıurfa merkeze bağlı Kazane (Uğurcuk) Köyünün tarihi MÖ 5000-3000’e dayanıyor. Mimari buluntular, evler, sokaklar ve bu döneme ait eserlerin bulunduğu Kazene deki höyüğün tepesinde tarihi su deposu yer alıyor. Ayrıca burada yapılan bir arkeolojik kazıda Sümerce’yi Akadça’ya çeviren bir alfabe bulunmuştu.

28.08.2014 sanliurfa.com