Kayseri Ağırnas’ta Roma Dönemine Ait 3 Yeraltı Şehrine İlgi

1201

3 bin yıl öncesine uzanan tarihiyle Kayseri’nin Melikgazi Ağırnas Mahallesi’ndeki Roma Dönemine ait 3 yeraltı şehirleri yoğun ilgi görüyor.

Akademisyenlerden öğrencilere yerli ve yabancı turistlere kadar her gün yüzlerce kişi burayı ziyaret ediyor.

Kayseri şehir merkezine 30 kilometre uzaklıktaki yer altı şehirleri büyük ilgi görüyor. Tarihiyle günümüzde en az 3 bin yıl öncesine uzanan tarihiyle Ağırnas Mahallesi’nde bulunan yer altı şehirleri düzenlenen turlarla her gün yüzlerce kişiyi ağırlıyor. Yeraltı şehirleri eşsiz güzelliğiyle sadece turistleri değil akademik anlamda çalışmalara da ev sahipliği yapıyor. Bu inceleme çalışmalarından birini yapan Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Musa Uludağ, yeraltı şehirleriyle ilgili şunları söylüyor:

‘Burası yer altı şehirleri bakımından zengin bir bölge. Bunu sağlayan en önemli faktör buranın jeolojik yapısı. Volkanik bir arazinin olması. Dünyanın birçok yerinde volkanik bir saha var. Dünyanın birçok yerinde peri bacası var. Ama, böyle yer altı şehirleri yok. Çünkü burası Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde Roma imparatorluğu bilindiği gibi Hıristiyanlığa karşı ve çok büyük bir baskı var. Ölümüne bir baskı var. Roma yok etmek istiyor ve bunlar gizli şehirler kurarak, i bu baskılardan kurtulmayı sağlıyor. Ağırnas’da yeraltı şehrini gezmek isteyenlere uzman bir rehber eşlik ediyor. 2002 yılında tesadüf eseri bulunan ve yapılan çalışmalarla restore edilen Roma Dönemi’nden kalma yer altı şehirlerini görenler ise, adete büyülüyor.

Ağırnas’daki yeraltı şehirlerinin yanı sıra tarihi evleri, mağaraları, dehlizleri ve bezirhaneleriyle de ziyaretçilerini bekliyor.

29.08.2014 haberler.com Fotoğraf: Arşiv