Myra ve Andriake’de Kazılar Sürüyor

1195

Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Myra ve Andriake antik kentleri kazı başkanı Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk’ü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kaymakam Karaman, kazı bölgesinde Doç. Dr. Nurettin Öztürk, yardımcısı Adnan Menderes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Çekilmez tarafından karşıladı. Kazılar hakkında bilgi alan Kaymakam Karaman, Myra Antik Kenti yakınlarında bu yıl kazıya başlanan M.S. 2. yüzyıla ait Roma hamamında inceleme yaptı. Hamam hakkında bilgi veren Doç. Dr. Öztürk, bu yıl ilk kez kazmaya başladıkları Roma hamamını ‘bey hamamı’ olarak da adlandırıldığını söyledi.

4 METRE DERİNLİKTE

Hamamın tabanının 4 metre derinlikte olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Öztürk, kazı yapılan hamamın bir bölümünde bu derinliğe indiklerini kaydetti. Hamamın yaklaşık 1800 yıllık bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Doç. Dr. Öztürk, “Bunu gün yüzüne çıkaracağız. Yeni bulgulara ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

LİKYA MÜZESİ’NDE SERGİLENECEK

Kaymakam Yusuf İzzet Karaman ise 6 yıl önce Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından başlatılan kazılarda, özellikle Andirake Liman Kenti’nde büyük yol aldıklarını vurguladı. Bu alanın açık hava müzesi haline geldiğini vurgulayan Kaymakam Karaman, “Yeni ekibin ortaya çıkaracağı buluntular açılacak Likya Müzesi’nde sergilenecek. Demre tarih ve kültür turizminin Türkiye’deki en önemli merkezlerinden biri haline gelecek” diye konuştu.

28.08.2014 bizimantalya.com