Adramytteion Kazıları, Dev Kadroyla Sürdürülüyor

1549

Balıkesir’in Burhaniye ilçesindeki Adramytteion (Ören) Kenti’nde sürdürülen kazılarda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Murat Özgen’in bilimsel danışmanlığında 35 lisans ve lisansüstü öğrencisi görev yapıyor.

2012 yazından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar, yerleşimin günümüzden 7 bin yıl öncesine (Kalkolitik Çağ) kadar indiğini somut kültür ürünleriyle ortaya koyarken, bu yılki çalışmalarda yoğun buluntu veren zengin kültür katlarında, farklı dönem ve kültürler üzerine devam ettiriliyor. Ekiplerin şu anda çalıştığı alanda bir Bizans sarayının avlusu ve giriş kısmı açığa çıkarıldı. 26 Eylül’e kadar devam ettirilecek kazının sonunda çevre düzenlemesi yapılacak ve kazı alanı koruma altına alınacak. Kazılara Burhaniye Belediyesi destek oluyor. Kazıya, Japon doktora öğrencisi Tomoyo Nakamura da katılıyor. Japon Tomoyo Nakamura, “Tam 5 gün önce Japonya’dan geldim. Doktora öğrencisiyim. Arkadaşlarla kazı yapıyoruz. Burayı çok sevdim” dedi. Mustafa Kocagöz de, “Bu sene 2014 kampanyasında kazıları gerçekleştiriyoruz. 3. senemiz bu sene. Bilimsel danışman olarak Mimar Sinan Üniversitesinden Hüseyin Murat Özgen hocamızın öncülüğünde çalışıyoruz. Burada gördüğünüz alanı geçen yıl keşfettik. Burada Roma temelleri üzerine oturan Bizans dönemine ait büyük bir yapı var. E-1 ve E-2 olarak adlandırılan 2 sektör vardır. Bu sene, çalışmalarımız dahilinde bu yapılaşmanın tamamını ortaya çıkarmak istiyoruz. Ören güzel bir yer. Zaten, Adramytteion antik kenti aynı zamanda Edremit körfezine adını veren bir kent. Bu da önemli bir cazibe merkezi haline getiriyor. Burada hem bilimsel halde güzel çalışma yapıyoruz. Hem öğrenciler, hem mezunlar için oldukça verimli bir çalışma. Ören cazibe merkezi. Burada güzel vakit geçiriyoruz” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR 26 Eylül’E KADAR SÜRECEK

Melodi Hologo da, “9 Eylül Üniversitesinden geliyorum. 2 senedir bu kazıdayım. Geçen sene faydalı olduğunu gördüm. Bu sene de gelmeyi tercih ettim. Burada çalışmak çok güzel” dedi. Okay Nar ise, “Ben de Mimar Sinan dan mezun oldum. Bu yıl Ören de 3. kazım. Her şey güzel gidiyor. Öncelikle Ören güzel bir yer. Burhaniye de her şey güzel” diye konuştu. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Murat Özgen de, “Balıkesir Kuvvayı Milliye Müzesi tarafından bizim bilimsel danışmanlığımızda gerçekleşen Adramyttein kazılarının 3. ara kampanyasını gerçekleştiriyoruz. 14 Ağustos da başlayan çalışmalar 26 Eylül’e kadar devam edecek. Bu yıl 35 öğrencimiz, doktora ve yüksek lisans ve uzman hocalarımızla devam ettiriyoruz. İlk iki yılda alan açma yöntemiyle yapılandırdığımız 3 alan vardı. 2 alanda kazıyı tamamladık. Burada gördüğünüz E bölgesi, E sektörü olarak adlandırdığımız alanda bir 12. ve 13. yüzyıldan 4.yüz yıla kadar evreleri olan helenistik malzemenin bol geldiği bir Bizans sarayının avlusu ve giriş kısmını açığa çıkarıyoruz. Bütün bu alanlar tabi kazıların ardından mimar hocalarımızın projeleriyle birlikte çevre düzenlemesiyle ve uygun kontraksiyonlarla koruma altına alınacak. Çevre düzenlemesi yapılacak. Teşhire açılacak alanlar ve uzun zamandır beri eksikliği hissedilen koruma amaçlı imar planları hazırlanacak. Kazılar lokamatifinde yeni koruma imar planı ile Ören geleceğe aktarılacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

24.08.2014 haberler.com