2 Bin Yıllık Surlara Araç Girişi

982

İstanbul Fatih’te tarihi surların delinmesine ve ‘ihya’ projesine ilişkin süren soruşturmada, Fatih Kaymakamlığı, Belediye’deki memurlar hakkında soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Fatih, Sultanahmet’te park alanına ‘ihya’ projesi kararı ile yapılmak istenen otel inşaatı ve tarihi surların delinmesine ilişkin süren soruşturmada Kaymakamlık, Fatih Belediye Başkanlığındaki memurlar hakkında soruşturma yapılmasına izin vermedi.

Fatih Belediyesi’ne bağlı Sultanahmet Kadı çıkmazında imar planlarında park alanı olarak görülen yere otel yapılması ve tarihi surların delinmesine ilişkin Taraf’ta yayımlanan haberden sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçmişti. Başsavcılık konuya ilişkin soruşturma başlatmasının ardından Fatih Belediye Başkanlığında görevli bölge mühendisleri hakkında soruşturma açılacaktı. Ancak Fatih Kaymakamlığı buna gerek görmedi. Gerekçesinde ise “iddiaların sübut bulmadığı yapılan ön inceleme ile sonuç ve kanaatine varıldığı”nı yazdı. Dava süreci devam ediyor.

2 BİN YILLIK BİZANS SURLARINA ARAÇ GİRİŞİ

Fatih ilçesi Sultanahmet Mahallesi, Oyuncu Çıkmazı Sokak’ta, Fatih Belediyesi imar planlarında park alanı olarak görünen 80 ada 13 parsel alanda şahsa ait arsa 2011 yılında Sultanahmet’teki Seven Hill Hotel’nin sahibi Cemil Çelik tarafından satın alındı. Ancak alan imar planında park olarak görülüyordu ve inşaat izni yoktu. Bunun üzerine arsayı satın alan firma inşaat yapabilmek için “tarihî yapıları ihya kararı”na dayanarak 1900’lü yıllara ait bir fotoğrafla söz konusu yerde bir yapılaşma olduğunu öne sürerek “ihya” projesi için Belediye’ye başvuruda bulundu. İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulan fotoğraf, 28.02.2012 gün ve 4426 sayılı kararıyla onaylandı ve inşaat yapımının önü açıldı. Otelin inşaatı sırasında hemen önündeki iki bin yıllık Bizans surlarına da araç girişi için üç kapı açıldı. Uzmanlar bu uygulamayı skandal olarak değerlendirdi. Otelin inşaatı hala sürüyor.

01.09.2014 Taraf Haber: Ayfer Çalıkıran