Çocuk Üniversitesi Öğrencileri Ören Yerinde Kazı Yaptı

1002

Harran Örenyeri’nde, arkeologlar nezaretinde çapa, mala ve fırçalarla kazı yapan öğrenciler, toprak altından çıkan parçalara ilişkin bilgi aldı.

Üniversitede eğitim alan yaşları 7 ila 14 arasında değişen 30 öğrenci, “Arkeoloji’yi öğreniyorum, kentimi keşfediyorum” projesi kapsamında tarihi Harran ilçesini ziyaret etti. Daha sonra Harran Örenyeri’ne geçen öğrencilere Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal ve arkeologlar, tarihi kalıntılara ilişkin bilgi verdi.

Ardından çocuklar için Emeviler döneminden kalma Ulu Camisi kazı alanında yaklaşık 30 metrekarelik içerisinde heykel, seramik parçaları ve bakır eşyaların bulunduğu özel bir alan oluşturuldu.

Arkeologlar nezaretinde çapa, mala ve fırçalarla kazı yapan öğrenciler, toprak altından çıkan parçaların üzerindeki yazı ve sembollere ilişkin bilgi aldı.

Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmasına katılan çocukların tarihi eserlere bakış açısını değişeceğine inandığını söyledi.

Öğrencilerin bir eseri bulmanın heyecanıyla sevinç çığlıkları atmalarının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Önal, “Uygulama, çocukların birer ‘kültür elçisi’ olarak yetişmesine ciddi katkı sağlayacak” dedi.

Harran Çocuk Üniversitesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hülya Karataş da öğrencilere yönelik çeşitli projeler geliştirdiklerini kaydetti.

Öğrenciler ise ilk defa kazı çalışmasına katıldıklarını ve çok heyecanlandıklarını söyledi.

29.08.2014 haberler.com