Uluslararası Hititoloji Kongresi

1097

Çorum’da Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde, 23 ülkeden 196 akademisyenin katılımıyla 9. Uluslararası Hititoloji Kongresi yapılıyor.

Hitit Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 9. Uluslararası Hititoloji Kongresi, 23 ülkeden 196 akademisyenin katılımıyla başladı.

Hitit uygarlığının ve Anadolu medeniyetlerinin bilimsel olarak tartışılması amacıyla ilk kez 1990 yılında Çorum’da gerçekleştirilen ve daha sonra 3 yılda bir olmak üzere çeşitli ülkelerde yapılan Uluslararası Hititoloji Kongresi’nin 9’uncusu, Hitit Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Rektörlük konferans salonunda yapılan kongrenin açılış toplantısında konuşan Vali Sabri Başköy, Hitit Medeniyeti denilince Çorum’un ön plana çıktığını belirterek, Çorum’un, tarih boyunca Hititlerin yanı sıra birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkati çekti.

Çorum topraklarının birçok zenginliği barındırdığını ifade eden Başköy, “İl genelinde 5 ayrı yerde arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor. Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva, Eskiyapar ve Resuloğlu ören yerlerinde kazı çalışmaları uzun yıllardır sürüyor. Biz de valilik olarak kazı çalışmaları yapıldığı alanları ziyaret ederek, eksikliklerin giderilmesine katkı yapıyoruz. Bir önceki kongre 6 yıl önce yine Çorum’da yapılmıştı. Hafta sonu gittiğinizde göreceksiniz, kazı alanlarımızda 6 yıl içerisinde çok ciddi değişiklikler oldu” diye konuştu.

Kazı alanlarında her yıl yeni bir eser ve arkeolojik veriyle karşılaşıldığına dikkati çeken Başköy, “Bu, kazı heyetleri kadar bizleri de ciddi oranda heyecanlandırıyor. Her yıl kazı sezonunun bitiminde bir çalıştay düzenliyoruz. Kazılarda bulunan eserler ve diğer bilimsel araştırmalar masaya yatırılıyor. Hititlerle ilgili tüm bu veriler, hem çalıştaylarımızda hem de bu kongrelerimizde değerlendirilecek ve dünya medeniyetler tarihine ayrı bir zenginlik kazandıracaktır. Bu kongrenin de Hitit Medeniyeti ile ilgili güzel çalışmaların ortaya konulacağı, çok verimli geçecek bir etkinlik olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz da Türk toplumunun farkında olarak ya da olmayarak Hititlere karşı bir sempati ve sevgisi bulunduğunu söyledi.

“Buradaki herkes, bu işin içerisinde belirli bir aşamaya gelmiş ya da en üst seviyelerde işin ehli olmuş kişiler” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Tarihte pek çok yeniliklerin ve ilklerin yaşandığı, yaşatıldığı bir uygarlıktan bahsediyoruz. Milattan önce 1700-1800’lü yıllardan itibaren Hititleri Anadolu coğrafyasında görmekteyiz ancak hiçbir mukavemetin, kayda değer olmayan hiçbir savaşın, büyük bir çarpışmanın yaşandığına dair emareleri görmeden, Hititlerin ve Hitit öncülerinin Anadolu’ya geldiğini, buradaki yerli halk ile muazzam bir birliktelik kurduğunu, buradaki kültürleri özümseyerek, insanlarla kaynaştığını, buranın değerlerine muazzam bir saygıyla yaklaştığını ve buraya yatırım yaptığını biliyoruz. Hititlerin bu coğrafyada pek çok şeyi geliştirdiğini, ilk büyük antlaşmaların, sözleşmelerin yapıldığını biliyoruz.”

Hititoloji Kongresi Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel ise çeşitli ülkelerinden katılımcıların, dünyadaki en önemli uygarlıklardan biri olan Hitit Medeniyetini konuşmak ve bilimsel araştırmaları paylaşmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Hitit Medeniyeti’nin başkentini sınırları içerisinde barındıran Çorum’un, bugüne kadar 5 kez Hititoloji Kongresi’ne ev sahipliği yaptığını dile getiren Süel, şunları kaydetti:

“Bu kongreler, günümüzde, bu alanda çalışan her bilim adamının merakla beklediği değerli toplantılar haline gelmiştir. Anadolu’nun hemen hemen altı asırlık bir dönemine damgasını vuran ve çağının en büyük güçlerinden biri olan Hitit devletinin yarattığı uygarlık, özellikle idari yapısı, hukuku, din anlayışı, mimarisi, kadın hakları gibi hususlarda son derece ileri seviyede olması nedeniyle hayranlık duyulması gereken bir medeniyettir. Hitit devletinin yaptığı uluslararası antlaşmalar tüm dünyaya örnek olmuştur. Birçok medeniyete temel olan Hitit Uygarlığı’nın dünya konjonktüründeki yeri tartışılmazdır.

Konuşmaların ardından İtalyan akademisyen Prof. Dr. Alfonso Archi’nin başkanlığını yaptığı kongrenin ilk oturumu gerçekleştirildi.

Pazar gününe kadar sürecek kongreye Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Amerika, İngiltere, Rusya, Fransa, Japonya, Hollanda, Arjantin, İspanya ve İsrail’in de aralarında bulunduğu 23 ülkeden 116’sı yabancı 196 akademisyen ve araştırmacı katılıyor. İngilizce dilinde 36 oturumun yapılacağı kongrede sunulan bildirilerin daha sonra kitaplaştırılacağı öğrenildi.

01.09.2014 TRT Türk