Kibiryatis Araştırmaları Yerleşim Tarihine Işık Tutacak

980

Burdur Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır;“Gölhisar ve çevresini (Kibiryatis) kapsayan yüzey araştırma çalışmaları yerleşim tarihine yönelik yeni bilgiler ortaya çıkaracak“ dedi.

Geçen yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığımız onayıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz kontrolünde Prof. Dr. Thomas Corsten başkanlığında Tefenni bölgesi Çaylı Büyükkeklik Tepesi, Salda Gölü Kayadibi, Söğüt Ambarcık Yazır bölgesi, Bubon bölgesi, Uylupınar bölgesi ve Bayır Söğütte yüzey araştırmaları yapılmıştı. Yapılan araştırmalarda yeni tümülüsler, yerleşim yerleri, nekropol, kaya kabartmaları, kale kalıntısı, antik mermer parçaları bulunmuştu. 2013 yılında Tefenni, Karamanlı, Kemer ve Yeşilova’nın yüksek yerleşimlerine yoğunlaşılmıştı.

Bu yıl yapılan araştırma Kibiryatis’in MÖ 700’den MS 600’e kadar olan yerleşim tarihini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Harita ve planlar için GPS cihazıyla alan ölçümleri yapılacaktır. 2012 ve 2013 yılında keşfedilen, çok sayıda pres ağırlığı ve demir işçiliğine işaret eden kanıtlara sahip yerleşim yerleri özellikle Karamanlı Barajındaki ve Yusufça yakınındaki alan oldukça önem taşımaktadır. Arkeolojik kalıntıların ve yazıtlardan gelen kanıtların birleştirilmesiyle Kibiryatis’te olduğu bilinen geniş toprak mülkiyetinin gelişiminin ve Roma Dönemi’nden Geç Antik dönemlere kadar gelen süreçteki değişimlerin ve değişikliklerin taslağı çıkarılacaktır.

Yusufça Villa Cloudii, Yusufça yaylasındaki yerleşimler, Karamanlı/ Sazak’taki Villa Calpurnii Karamanlı barajındaki yerleşim, Kramusa’daki ve Çaltepedeki çiftlikler ve Kozluca yakınındaki Gavurörendeki yerleşimlerin detaylı planları GPS total sattion ile alınacaktır.

Araştırma ekibi, tarihçi, epigraf, arkeolog, arazi ölçüm memuru ve öğrencilerden olmak üzere 13 kişiden oluşmaktadır. Fransa’da Universitat Wien hocası olan Prof. Dr. Thomas Corsten 20 yıldır Bursa Gemlik, Mudanya Denizli Leodikya ve Burdur çevresinde çalışmalarını yürütmektedir. Yüzey araştırması Kibiyra Antik kenti hariç Gölhisar ve çevresini kapsamaktadır. Bakanlık temsilcisi Gülseren Boz çalışmaları takip edecektir. Yüzey araştırması ve satampaj çalışmaları 4 hafta sürecektir.

03.09.2014 turizmhaberleri.com