Arkeologlar, Hypaipa İçin Yeniden Ödemiş’te

1363

Ödemiş’in kuzeyindeki tarihi Hypaipa kenti için yapılan araştırma çalışmaları devam ediyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden arkeologlar, üçüncü dönem yüzey araştırması için ilçeye geldiler.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. hatice kalkan’ın başkanlığındaki bilim kuruluna, Ödemiş’ten de Prof. Dr. Necla Arslan Sevin ile Prof. Dr. Veli Sevin katılıyor.

Araştırma ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Veli Sevin, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yapılan bu yılki çalışmalara Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tomris Bakır, Prof. Dr. Necla Arslan Sevin ve Prof. Dr. Veli Sevin katılacaklar. Bakanlık temsilciliği görevini de Ödemiş Müzesi Müdürlüğü’nden Sevda Çetin yürütecek. Çalışmalar Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Başkanlığı’nın destekleriyle yapılmaktadır” dedi. Bölgedeki çalışmaların 15 gün süreceğini belirten Sevin, “Bu yıl planlanan yüzey araştırmasında kentin topografik durumu ve antik çağ yapıları ile ulaşım sistemi konularında 2013 yılında başlayan gözlem ve tespitlere devam edilecek. 2014 yılında elde edilecek arkeolojik sonuçlar, her sene olduğu gibi, önümüzdeki yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenleyeceği uluslar arası karakterdeki 33. Kazı ve Araştırma Sonuçları Toplantısı’na bir bildiri ile sunularak yayınlanacak. Uluslar arası öneme sahip Hypaipa antik kenti çalışmasına, ülkemizin en doğusundaki üniversitelerden biri olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin destek vermesi kentimiz için ayrı bir anlam taşımaktadır” şeklinde konuştu.

09.09.2014 Milliyet