Arkeolojik Kazıdan 7 Bin Yıllık Biz Aleti Çıktı

1153

Ayvacık ilçesi Gülpınar köyünde, “Apollon Smintheus” kutsal alanında yürütülen kazılarda, 7 bin yıl önce yaşayan insanların kullandığı “biz aleti” bulundu.

Kutsal alandaki kazılara, Prof. Dr. Coşkun Özgünel başkanlığındaki ekip tarafından devam ediliyor. MÖ 5200-4800 yıllarına tarihlenen prehistorik Smintheion çalışmaları, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turan Takaoğlu’nun bilimsel danışmanlığında gerçekleştirildi. Takaoğlu, AA muhabirine, kazılarda, hayvan kemiğinden yapılmış biz aletinin gün ışığına çıkarıldığını söyledi. Bu aletin benzerlerinin, kemikten veya tahtadan olmak üzere günümüzde bazı köylerde kullanıldığını dile getiren Takaoğlu, “Çuvaldızla aynı işleve sahip prehistorik alet olan biz, günümüzden 7 bin yıl öncesine ait” dedi.

Takaoğlu, o dönemde yaşayan insanların, bundan farklı amaçlar için yararlandığı bilgisini verdi.

Aletin, çanak ve çömlek yapımında kabın bezemelerinin işlenmesi, peynir üretiminde kaplara delik açılması gibi işlevleri bulunduğunu anlatan Takaoğlu, “Ayrıca balık ağı örme ve tamirat aşamasında, hasır sepetçilik, süs eşyası ve figürinlerin yapımı aşamasında, özellikle hızma ve küpe deliği açma esnasında, deriden giysi yapım aşamasında gibi çok amaçlı işlerde kullanılmış” diye konuştu.

Prehistorik Smintheion insanlarının, 7 bin yıl önce besin ekonomisinde kullandığı hayvanların etini yedikten sonra kemiklerinden de biz, iğne, spatula gibi aletler ürettiğini bildiren Takaoğlu, bunları günlük yaşamlarında kullandıklarını sözlerine ekledi.

12.09.2014 haberler.com