Unutulmuş Krallık ANAMED’DE Sergileniyor

1272

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), ev sahipliği yaptığı sergilere bir yenisini ekliyor. “Unutulmuş Krallık, Antik Alalah’ta Arkeoloji ve Fotoğraf” isimli sergide, Koç Üniversitesi’nin Antik Alalah’ta (Aççana Höyük) gerçekleştirdiği kazıların fotoğraflarının yanı sıra bölgede ilk kazıyı gerçekleştiren İngiliz arkeolog Sör Leonard Woolley’nin arşiv görüntüleri sanat ve tarih meraklılarının beğenisine sunulacak. Murat Akar ve Hélène Maloigne’nin küratörlüğünü üstlendiği sergi 13 Eylül- 7 Aralık tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Hatay Antik Alalah’ta 1936-1939, 1946-1949 ve 2003-2014 yılları arasında gerçekleştirilen kazılara ait görsel arşiv Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde (ANAMED) sergileniyor. “Unutulmuş Krallık, Antik Alalah’ta Arkeoloji ve Fotoğraf” isimli sergide İngiliz arkeolog Sör Leonard Woolley kazılarının fotoğraflarının yanı sıra serginin küratörlerinden, güncel kazıların arazi direktörü Murat Akar’ın fotoğrafları da yer alıyor. Toplam 66 çalışmanın yer aldığı sergi,13 Eylül-7 Aralık tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Yakın Doğu Tunç Çağı arkeolojisi adına kilit merkezlerden biri olan Antik Alalah (modern adıyla Aççana Höyük), Anadolu, Yakın Doğu ve Doğu Akdeniz Tunç Çağı (İÖ 2000-1300) kültürlerine ait bulguların açığa çıkarıldığı kosmopolit bir başkent olarak biliniyor. Orta ve Geç Tunç çağlarında Mukiş Krallığı’nın başkenti olan Antik Alalah’ın farklı dönemlerine ait kazı fotoğrafları kente karşılaştırmalı bir bakış açısı sunuyor.

1936-1939 ve 1946-1949 yılları arasında Antik Alalah’ta 5 kıdemli arkeolog ve çevre köylerden 400’e yakın işçinin katıldığı Woolley kazılarına ait fotoğraflar, 2003 yılından bu yana K. Aslıhan Yener başkanlığında yürütülen kazılara ait fotoğraflarla beraber ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Woolley kazılarının gerçekleştirildiği dönemde ve halen höyüğün tepesinde yer alan eski kazı evinin birçok misafiri ağırladığı belirtilirken, ünlü İngiliz yazar Agatha Christie’nin romanlarının bir kısmını bu evde kaleme aldığı biliniyor.

Koç Üniversitesi’nin akademik desteği ve K. Aslıhan Yener’in başkanlığında sürdürülen Aççana Höyük, Antik Alalah Kazısı, Türkiye’nin en geniş ve kapsamlı bilimsel arkeolojik kazılarından biri olarak gösteriliyor.

02.09.2014 gundemaktuel.com