Perge’den Nekropole Uzanan Antik Cadde Açılıyor

980

Antalya’nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti’nde 2012 yılından günümüze gerçekleştirilen kazı ve restorasyon çalışmalarında, nekropole çıkan batı caddesinin sonuna yaklaşıldı. Batı caddesinin tamamıyla açılmasıyla antik kent, nekropolüyle buluşmuş olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Müze Müdürlüğü’nce Perge’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarında kentin anıtsal batı kapısına kadar gelindi. Bundan sonraki bölüm ise antik kentin mezarlığı olan ve ‘ölüler şehri’ anlamına gelen nekropole açılıyor. Batı kapısındaki çalışmaların tamamlanmasıyla antik kent ile tıpkı bir şehir gibi planlanan antik kentin mezarlığına yol açılmış olacak. Nekropolün yolu kapalı olduğu için bu bölgeye ziyaretçi girişine halen izin verilmiyor. Nekropol ile antik şehir arasındaki ulaşımı sağlayan batı caddesindeki kazı ve restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla önümüzdeki süreçte Perge’nin eşsiz mezarlığı da ziyaretçilere açılacak.

YIL BOYU KESİNTİSİZ KAZI VE RESTORASYON

Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, kazı ve restorasyon çalışmalarının, 40 işçi ve 5 arkeologla 12 ay kesintisiz sürdüğünü açıkladı. Demirel, bu yılki çalışmalarda, önceki yıllarda Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen kazılara katılan İstanbul Üniversitesi’nden bir ekibin de görev aldığını açıkladı. Kazı ve restorasyon çalışmalarıyla antik şehrin görülebilecek alanının genişlediğini aktaran Demirel, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ödenek ve desteğiyle gerçekleştirilen kazı ve restorasyon çalışmalarında ayrıca antik kentin agora, güney hamamı gibi diğer bölümlerinde de ziyaretçi gezi güzergahlarında iyileştirme çalışmaları yapılıyor” dedi.

13.09.2014 buyukantalya.com