Bin Yıllık Köprüye İlk Restorasyon

1031

Abbasiler döneminden kalma tarihi Kasımbey Köprüsü yıllar sonra onarıma alındı.

Hatay’ın Yayladağı ilçesinin Tutlubahçe Mahallesi Dibitçe mevkisinde, Kureyşi deresi üzerine yapılan tarihi köprü, görünümü ve tarihi itibariyle dikkati çekiyor. Yıllardır araç geçişinin yanı sıra vatandaşların da yürüyüş yaptığı zaman zaman hatıra fotoğrafları çektirdiği Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından korumaya alınan ve tescillenen köprü, son yıllarda meydana gelen çökme ve çatlaklar dolayısıyla tehlike oluşturuyordu. İlçenin en önemli yollarını birbirine bağlayan tarihi köprü, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek eski güzel görünümüne yeniden kavuşturulacak.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan yaptığı açıklamada, Abbasiler döneminde Savcılar Aşireti Reisi Kasımbey tarafından 1040 yılında inşa edilen yapının yaklaşık bin yıldır bölge insanının “kahrını” çektiğini ifade ederek, 47 metre uzunluğunda 5 metre genişliğindeki 5 gözlü köprünün, bakımsızlık ve son yıllarda meydana gelen şiddetli yağışlardan zarar gördüğünü belirtti.

Köprünün bazı bölümlerinde çatlaklar oluştuğunu ve uzun zamandır yalnız 2 gözünün açık olduğunu kaydeden Kalkan, yapılan başvuru sonrası köprünün restore çalışmalarına başlandığını söyledi.

Turizme kazandırılacak- Kalkan, yaklaşık 5 ay sürecek çalışmaların ardından köprünün yeniden hizmete açılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kasımbey Köprüsü, ilçenin sembolü haline gelmiş bölge ve ülkemizin önemli tarihi eserleri arasındadır. Bilinen yakın tarihte hiçbir restorasyona uğramayan köprümüz bu ay başlayan çalışmalarının ardından aslına uygun şekilde onarılacak. Ayrıca burada dere ıslah çalışması da gerçekleştirilecek. Bu çalışmalarla tarihi köprümüz gün ışığına çıkarılacak.

Anadolu’da 20’ye yakın emsalinin kaldığı tarihi köprümüz, restorasyon çalışmalarının ardından hem turizme kazandırılacak hem de vatandaşların hizmetini görmeye devam edecek.” Köprünün çalışma süresince araç trafiğe kapatıldığını belirten Kalkan, ilçe halkının tamiratın bitişini heyecanla beklediğini sözlerine ekledi.

11.09.2014 TRT Haber