Kırklareli’ndeki Aşağıpınar Kazıları Devam Ediyor

1394

Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Prehistorik Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazılarda, milattan önce 6 bin yıllarına ait ilk toplulukların izlerini araştırdıklarını söyledi.

Kazı çalışmalarında önemli bulgulara rastladıklarını ifade eden Özdoğan, şöyle konuştu: “Aşağıpınar, dünyada heyecanla izlenen bir kazı alanı haline geldi. Anadolu’dan gelen ilk çiftçilerin bölgedeki yaşamları, beslenmeleri ve neler yetiştirdiklerini anlamaya çalışıyoruz. Çalışmalar, bilimsel açıdan son derece olumlu sonuçlar verdi. Kazılarımızda çok zengin bir veri kaynağı var. O dönemin mimarisi ahşap olduğu için görsel bir boyut yok ancak açık hava müzesi yapıldıktan sonra eserlerimizi sergileyeceğiz. Önümüzdeki yıl çalışmalara devam edeceğiz.”

Özdoğan, kazılarda bilimsel açıdan önemli bir mimari yapıya rastladıklarını, çalışmaları heyecanla sürdürdüklerini vurguladı. Aşağıpınar kazılarının bu yılki bölümü, Özdoğan başkanlığındaki 50 ekip tarafından 10 Temmuz’da başlatılmıştı.

17.09.2014 Bugün