Patara Felaketin Eşiğinden Döndü

1259

Antalya’nın Kaş İlçesi’ndeki Patara Antik Kenti’nde, 15 Eylül’deki yangının kasıtlı çıkarıldığını iddia eden Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Patara felaketin eşiğinden döndü” dedi.

Kaş yakınlarında Likya Birliği’nin başkenti Patara Antik Kenti’nde Granaryum yapısı önünde 15 Eylül’de başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Neron Deniz Feneri, Tapınak Mezar ve Stadyum gibi tarihi yapıları tehdit eden yangın rüzgarın yön değiştirmesi sonucu Ay Gölü denilen sazlık alana yöneldi. Kaş Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan müdahalenin ardından söndürülen yangında bazı yapı kalıntıları ve 6 dekar alan zarar gördü.

SAZLIK ALANLAR ATEŞE VERİLDİ

Yangın sonrası bölgede inceleme yapan Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, yangının sazlık alandaki kuşları havalandırmak için avcılar tarafından kasıtlı çıkarıldığını ileri sürdü.

Bir önceki gün özel çevre koruma bölgesi olan Çayağazı Mevkii’nde de yangın çıkarıldığını savunan Prof. Dr. Işık, “İki gün içinde sayısız hayvan türünü bünyesinde barındıran Çayağzı ve Patara’daki sazlık alanlar ateşe verildi. Sazlıkta yaşamını sürdüren çok sayıda hayvan türü yanarak yok oldu. Birçok yapı kalıntısı ve taş bloklar yüksek ateşten zarar gördü. Doğadaki canlılara ve tarihi yapılara bu kötülüğü yapanlara insan demek olanaksız. Yeter artık diyerek isyan ediyoruz” dedi.

PATARA’YI KORUMAK VİCDAN BORCU

Patara’nın birinci derecede arkeolojik ve doğal sit alanı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Işık şöyle dedi:

“Patara’nın taşıdığı statüler, doğayı yakmakla, doğal hayatı yok etmekle kaldırılamaz. Patara Antik Kenti, taşıdığı doğal ve tarihi zenginliklerle yöre insanının geçim kaynağı ve geleceğidir. Patara’yı korumak, gelecek kuşaklara taşımak Kaş için, ülkemiz ve dünya için herkesin bir vicdan borcu olmalıdır.”

PATARA KAZILARINDA ÖNEMLİ BULGULAR

Antalya’nın Kaş İlçesi Patara Antik Kenti’nde Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülen kazıların bu yılki bölümü sona erdi. Kazılarda, Asterta heykelciği ile Mısır Kralı Ptolemares ve eşi Arsinoe’ye ait mühür bulundu.

Patara Antik Kenti’ndeki kazıların 26’ıncı yılı tamamlandı. AÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında yürütülen ve yaklaşık 2,5 ay süren kazılarda 30 bilimadamı, 5 arkeolog, 14 arkeoloji öğrencisi ve 20 işçi çalıştı.

YENİ BULUNTULARA ULAŞILDI

Yaklaşık 5 bin yıllık tarihe sahip, Likya Birliği’nin altı büyük kentinden biri olan Patara Antik Kenti’nde bu yıl yürütülen kazılarda, tarihe ışık tutacak yeni buluntulara ulaşıldı. Bunların başında 1 Tanrıça Astarte heykelciği, Mısır Kralı Ptolemares ve eşi Arsinoe’ye ait mühür, M.Ö 610-570 yıllarına tarihlenen Lidya sikkesi ve M.Ö. 3 bin yılına tarihlenen figürin (heykelcik) yer aldı.

BİN YILLIK FİGÜRİN

Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, bu yıl Tepecik Akropolü, Liman Hamamı ve Büyük Bazilika olmak üzere 3 noktada kazı yaptıklarını anlattı. Kazılarda değerli bulgular elde ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Işık, “Bizi en çok sevindiren buluntuların başında Patara’nın değil, bütün Kıyı Likya’nın tarihini Erken Tunç Çağı dediğimiz döneme, M.Ö. 3 binlere götüren bir figürine kavuşmamız oldu. Bu figürin Likya’nın dağlık bölgelerinden bildiğimiz erken tarihi, Kıyı Likya içinde artık net bir biçimde geçerli yapabilecek konuma getirdi” dedi.

İKİNCİ EMİSYON SİKKE

Kazılarda, tarihteki ilk sikkenin ardından basılan ikinci tür sikkenin bir örneğine ulaştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Işık, “Lidya’da ilk sikkenin darp edilmesinden hemen sonra basılan ikinci emisyon sikkelerden bu. Bugüne kadar Likya Bölgesi’nde ele geçirilen en erken sikke olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, bizim yıllar önce bulduğumuz yol kılavuz anıtımız vardı. Tüm Likya’nın şehirleri arasında uzaklıkları dönemin kilometresiyle ifade eden anıttı bu. Bu anıta ait bir mil taşı da, bu seneki buluntularımızı taçlandırdı.”

18.09.2014 Taraf