Xanthos Antik Kenti Kazıları ‘Paydos’ Dedi

1214

Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki 13 antik yapıtından biri olan Xanthos’ta kazıların bu yılki bölümü sona erdi.

Antalya’nın Kaş İlçesi yakınlarında yer alan, Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki 13 antik yapıtından biri olan Xanthos Antik Kenti’ndeki kazıların bu yılki bölümü sona erdi.

Xanthos Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ile birlikte yürütülen kazılar, 1950 yılından bu yana sürdürülüyor. Kazılar, 1950’den 2010 yılına kadar Fransızlarca yürütüldü. 2010’dan bu yana ise Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeloloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Varkıvanç başkanlığında yürütülüyor. Bu yıl 8 bilim adamı, 15 öğrenci, 20 işçinin katıldığı kazılar, yaklaşık 2.5 ay sürdü.

Kazıların bu yılki bölümünde beş alanda çalışma yapıldı. Batı agora, meclis binası, ana cadde şapeli, Likya yapısı ve güney doğu sektörde çalışmalar sürdü. Bu yılki kazı çalışmalarında, biri bey sarayı olduğu tahmin edilen yeni yapılar ortaya çıkarıldı. Ayrıca, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Hanife Yüksel ve öğrencilerince antik kentte düzenlenen sempozyumda yapılan 6 taş antik koltuk, antik kent içindeki anıt ağaçlar altına yerleştirildi ve gelen ziyaretçilerin hizmetine sunuldu.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç, Xanthos Antik Kenti’ndeki 2014 kazılarının Temmuz başı itibariyle başladığını belirterek, “Bu yılki çalışmalarımızda beş temel alan belirledik. Bu alanların üçünde 2012 yılından beri kazılarımız devam ediyor. Geniş alana yayılan kazıları sürdürüyoruz. Özellikle güney doğu sektörde yeni yapılar ortaya çıkardık. Ancak Erken Bizans Dönemi’nde yapılan tahribat nedeniyle, tarihini ve hangi amaçla kullanıldığını belirleyemedik. Önümüzdeki yıllarda tarihlerini ve asıl kullanım amaçlarını belirleyeceğiz” diye konuştu.

EN ÖNEMLİ LİKYA KENTLERİNDEN BİRİ

1988 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Xanthos Antik Kenti, kabartmaları İngiltere’deki British Museum’da sergilenen Harpy Dikme Anıtı, Dansözler Lahdi, Likya Anıt Mezarları ve Likya’nın erken yapıları ile ünlü, Likya Birliği’nin en önemli 6 kentinden biri. M.Ö. 8’inci yüzyıldan M.S. 7’nci yüzyıla kadar kesintisiz yerleşim olan bir kent. Klasik dönemde Likya Birliği’ne başkentlik yapan kent, Erken Bizans Dönemi’nde de psikoposluk merkezi.

19.09.2014 Gerçek Gündem