3 Bin Yıllık Hitit Barajı Yenileniyor

1147

Alacahöyük’teki tarihi Hitit Barajı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yeniden düzenleniyor.

M.Ö. 1240 yıllarında Anadolu’da büyük bir kuraklık olmuş, Hitit Kralı IV.Tudhalia’nın Mısır’dan buğday getirdiği, ertesi yıl da Orta Anadolu geneline 10 kadar baraj yaptırdığı çivi yazılı belgelerde geçiyor. Ancak bu barajlardan Alacahöyük hariç hepsinin işlevini yitirdiği belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, medeniyetlerin başkentliğine ev sahipliği yapmış Çorum’da tarihi turizmin gelişmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarla müzeler ve ören yerlerinin yeniden düzenlendiğini, ulaşım yollarının da modernize edildiğini kaydeden Uslu, “ Yaklaşık 100 yıl önce Alman arkeoglar tarafından yapılan kazılar sırasında bulunan Boğazköy Sfenks’inin anayurduna dönmesi de sağlanmıştır. Alacahöyük’e şu ana kadar 6 milyon liranın üzerinde yatırım yaptık” dedi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl Alacahöyük örenyeri ile Müze’nin yakınından geçen ve kötü bir görüntü oluşturan Horanözü Deresi’nin ıslahını sağladığını belirten Uslu, “2002 yılında Alacahöyük kazı ekibinin baraj gövdesini temizleyerek, taş dolgu setini arkeolojik kazı metoduyla açtığı, 3254 yıllık tarihe sahip Hitit Gölpınar Barajı’nın çevre düzenlemesi ve peyzaj proje çalışması yatırım programına alınmıştır. Proje çalışmasının tamamlanmasıyla yapım işi ayrıca ihale edilecektir. Hitit Gölpınar Barajı çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmasının tamamlanması ile baraj halkımıza ve turizme açılacaktır” ifadelerini kullandı.

25.09.2014 Çorum Haber