Roma Hamamı Restore Ediliyor

982

Kuşadası Belediyesi Restorasyon projeleri kapsamında, Yavansu mahallesi Ilıca Mevkii’ndeki Roma hamamının gün yüzüne çıkarılması çalışmaları başladı.

Ilıca Tepe olarak bilinen alanda, Roma dönemine ait olduğu sanılan dev kayalardan yapılmış sur duvarları etrafında çalışmalara, Aydın arkeoloji Müzesi denetiminde başlandı.

Kuşadası Belediye başkanı Özer Kayalı, arkeologlara göre etrafında çalışma yapılan yapının antik dönemin izlerini taşıdığını belirterek, “Yapının restorasyon ve koruma altına alınabilmesi için öncelikle etrafının temizlenmesi gerekir. Aydın Arkeoloji müzesinden bir uzmanın gözetiminde belediyemiz elemanlarınca çok dikkatli bir çalışma yürütülüyor. Temeli, etrafındaki yapı olasılığı göz önünde bulunduruluyor. Uzmanlara göre burasının geçmiş dönemlerde kaplıca olarak kullanıldığı, hatta 20 yıl öncesine kadar burasının şifalı su kaynağı olduğu ve cilt hastalıklarının her çeşidine iyi geldiği inanışıyla çevre il ve ilçelerden ziyaretçilerin geldiği biliniyor. Yapılan araştırma ve kazı sonrası mevcut yapının Restorasyonu Kuşadası Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek” dedi.

26.09.2014 Milliyet