Bursa Arkeoloji Müzesi Göz Kamaştırıyor

1908

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Bursa Arkeoloji Müzesi, yaklaşık dört yıllık aradan sonra baştan aşağıya yenilenmiş olarak kapılarını yeniden açtı.

18 yaşına kadar olan Türk vatandaşlarının ücretsiz gezebildiği müze pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyaret edilebilecek. Kültürpark’taki 41 yıllık binada hizmet veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Bursa Arkeoloji Müzesi’ndeki restorasyon çalışmaları yaklaşık 4 yılın ardından tamamlandı. Bithynia ve Mysia bölgesinde bulunan, MÖ 3000 yılından Bizans dönemi sonuna kadar süren devirlere ait eserlerin sergilendiği Bursa Arkeoloji Müzesi’nin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Gürhan Özdeğer ile çok sayıda davetli katıldı. Müze yetkilileri, müzenin 1972 yılında arkeolojik eserlerin Bursa’ya taşınmasıyla kurulduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “1972 yılından bu yana teşhir-tanzimde ve restorasyonda esaslı bir onarım geçirmemiştir. Günün yeni müzecilik anlayışına göre büyük bir ihtiyaç duyduğu anlaşılmış ve restorasyondan sonra teşhir-tanzim yenilemesi yapılmıştır. Yeni müzecilik anlayışına göre teşhir-tanzim ve müzeler, eğitim ve bilgi esası üzerine sergilenmektedir. Bu teşhir-tanzim bütün insanlarımızın anlayacağı bir şekilde tamamlanmıştır. Müzemiz pazartesi günleri hariç, haftanın 6 günü sabah 08.00 akşam 17.00 saatleri arasında ziyarete açık tutulacaktır.”

MÜZE GİRİŞ ÜCRETİ 5 LİRA
Müzede 17 bine yakın sikke, 12 bine yakın da arkejolojik eser bulunuyor. Bursa Arkeoloji Müzesi’nde yaklaşık 2 bir eser ziyarete açık. Bursa Arkeoloji Müzesi’nde Antandros Nekropolü’nden kap ve süs eşyaları, Greko-Pers mezar stili, Roma dönemine ait taş eserler, Zeus ve Herakles tasvirleri, Kybele heykelleri, Athena ve Apollon’un bronz büstleri yer alıyor. Müzenin giriş ücreti 5 lira olarak açıklandı. Müzeyi 18 yaş altındaki Türk vatandaşları ile 65 yaş üstü kişiler ücretsiz gezebiliyor.

29.09.2014 Zaman