Roma Dönemi’ne Ait Eserler Türkiye’ye Getirildi

1244

Roma Dönemi’ne ait tunçtan bir at koşum takımının gem parçası ile 10 adet mezar ve adak steli Türkiye topraklarına getirildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele ve yurt dışına çıkarılan tarihi eserlerin iadesi” alanında yürüttüğü çalışmalar başarıyla sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir kişi, Bakanlığın çalışmalarından çok etkilendiğini ve bazı bireysel iade girişimlerden haberdar olduktan sonra harekete geçerek elindeki bir adet kültür varlığını iade etti. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in bir süre önce 10 adet mezar ve adak stelinin izini bularak geri aldıklarını müjdesini verdiği Lidya bölgesine ait tarihi eserler de yurda getirildi.

Çelik, tarihin bir parçasını koparılıp alındığı yere geri getirmenin, bir kültür varlığını ait olduğu topraklarla yeniden buluşturmanın adeta zaman akışında eksik bir anı yerine koymak olduğunu belirterek, “Bu nedenle topraklarımızda yaşamış medeniyetlerin kültür mirasına sahip çıkmak önceliklerimizdendir. Bu politikamız kapsamında yürüttüğümüz tarihi eser kaçakçılığıyla mücadeledeki kararlı tavrımızın olumlu dönüşlerini görmek tarifsiz bir duygu.Bakanlığımızın uzman kadrolarının yurt dışındaki muhataplarıyla sürekli iletişimde kalarak yürüttükleri çalışmaları, tarihi eser kaçakçılığına karşı verdiğimiz mücadeleyi biliyorsunuz.Bizim hukuki, diplomatik ve akademik alanlarda yürüttüğümüz çalışmaların farklı bir boyutu daha oluyor. Çalışmalarımızdan, gayretimiz ve azmimizden etkilenen kişiler de mücadelemize bireysel katkı sağlıyor” dedi.

-“ON YILDA 4 BİN 158 KÜLTÜR VARLIĞINI GERİ ALDIK”-

Çelik, söz konusu eserlerin, konservasyon işlemlerinden sonra bir süre Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileneceğini, ardından da Manisa Müzesindeki yerlerini alacağını vurguladı. Kaçak tarihi eserleri geri getirmekte kararlı olduklarını kaydeden Çelik, “Yurt dışına kaçırılan eserlerimizi, koparılıp alındıkları bu topraklara yeniden kazandırmak amacıyla ekiplerimiz çok yönlü çalışmalarını koordineli bir şekilde yürütüyor. Tabii bu mücadelenin ‘eseri bulmadan önce, bulduktan sonra ve eserin getirilmesi’ olmak üzere çok meşakkatli aşamaları var. Tüm bu aşamaları başarıyla geride bırakarak bir grup kültür varlığımızı daha ülkemize geri kazandırdık. On yılda 4 bin 158 kültür varlığını geri alarak, Türkiye’nin kültür değerleri arasındaki yerini almasını başardık” ifadelerini kullandı.

07.10.2014 Halk Gazetesi