Roma Dönemi Eseri Anıtsal Çeşme’nin Görkemli Yapısı Restorasyonla Ortaya Çıktı

1799

Anadolu topraklarında ayakta kalan Roma döneminin en görkemli çeşmesi Antalya Side Antik Kent’te bulunuyor. MS 2’nci yüzyıldan kalma Anıtsal Çeşme’de (Dokuz Çeşmeler) 8 yıldır restorasyon ve ayağa kaldırma çalışması yapılıyor. MS 2’nci yüzyılda 20 metre yüksekliğinde 52 metre genişliğinde inşa edilen çeşmenin meydana gelen depremlerle 20 metre yüksekliğinin günümüzde 12 metreye düştüğü belirtiliyor.

Anıtsal Çeşme’de 2014 restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmasının yıl sonuna kadar süreceği bildirildi. Anıtsal Çeşme restorasyon arkeologu Altan Algül yaptığı açıklamada, restorasyon çalışmasını Barut Turizm Ticaret AŞ sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Röleve, Restitüsyon Projesi kapsamında yaptıklarını söyledi. Restorasyon çalışmasını Side Müze Müdürlüğü ve Antalya Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolünde yaptıklarını belirten Algül, çeşmenin ayağa kaldırma çalışmasının tamamen Barut Turizm Ticaret AŞ katkılarıyla yapıldığını kaydetti.

8 yıl içinde tarihi çeşmede 23 tarihi sütunu ayağa kaldırdıklarını, bu sene içinde de 6 sütunu ayağa kaldırmayı planladıklarını belirten Algül, “Side Anıtsal Çeşme MS Antoninuslar dönemine ait bir çeşme. Anadolu’nun en görkemli çeşmelerinden biri. Topraklarımızda Roma dönemine ait bu büyüklükte başka bir çeşme yok. İtalya Roma’da aynı büyüklükte 2 çeşme var. Anıtsal Çeşme büyüklüğü bakımından tarihi öneme sahip. Ayağa kaldırıldıkça görkemi daha ortaya çıkıyor. Anıtsal Çeşme ile Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kent’teki dünyaca ünlü Antoninler Çeşmesi ile aynı döneme ait.” diye konuştu.

Bu seneki restorasyon çalışmalarında 3 sütun başlığı, 2 konsollu arşitrav-friz ve geison bloğu yerleştirdiklerini belirten Algül, kemer taşları çalışmasının devam ettiğini söyledi. Bu sene ayrıca restorasyon çalışmalarında geçmiş asırda yıkılmaya bağlı 150 parça birleştirmesi yaptıklarını anlatan Algül, “Bu sene özellikle önceki yıllarda birleştirdikleri tespit edilen mimari taşların birleştirme işlemlerini sürdürdük.” dedi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, bakanlığı döneminde Side Antik Kent’te bulunan Anıtsal Çeşme restorasyon çalışmalarını iki defa yerinde incelemişti. Bakanlığı döneminde MS 161 – 180 yılları arasında Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında yapılmış ve Roma İmparatorluğu’nun prestij göstergesi olarak inşa edilmiş olan Sagalassos Antik Kent’teki Antoninler Çeşmesi’ni ayağa kaldırmanın ve asırlarca sonra tarihi çeşmeden su akıtmanın en güzel mutluluklardan biri olduğunu belirten Günay, ikinci görmek istediğinin ise Side Anıtsal Çeşme’nin restorasyonun tamamlanarak turizme kazandırılması olduğunu kaydetmişti. Antoninler Çeşmesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aygaz ve Belçika Leuven Üniversitesi iş birliğiyle yapılan çalışma kapsamında 4 yıl önce restorasyonu tamamlanarak insanlık kültür mirasına kazandırılmıştı.

16.10.2014 Zaman