Boncuklu Höyük’te 10 bin 500 Yıllık Parmak İzleri Bulundu

1586

Konya ’da yaklaşık 10 bin 500 yıllık geçmişe sahip yerleşim yeri olan Boncuklu Höyük’te yapılan kazılarda o dönemde kullanılan kil nesnelere ait parçalar üzerinde parmak izleri bulundu. Kil parçaları üzerindeki parmak izleri, kazı ekibine katılan ve antik parmak izi okuyan Dr. Lori Hager tarafından incelemeye alındı.

ÇATALHÖYÜK İNSANLARININ ATALARI BURADA YAŞIYORDU

Karatay ilçesi Hayıroğlu Mahallesi’ndeki Boncuklu Höyük, yaklaşık 10 bin 500 yıllık geçmişe sahip. Boncuklu Höyük’de yaklaşık 9 bin yıllık yerleşim yeri Çatalhöyük’deki insanların atalarının yaşadığı belirtiliyor.

Boncuklu Höyük’te 2006 yılında başlayan ve Liverpool Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Douglas Baird, başkanlığında yapılan bu yıl ki kazılarda o döneme ait parçalanmış kil nesneler üzerinde parmak izleri bulundu.

Kil parçaları üzerinde bulunan parmak izlerinin, kazı ekibine katılan ve antik parmak izi okuyan Dr. Lori Hager tarafından incelemeye alındı. Tırnak ucu büyüklüğündeki kil parçalar üzerindeki parmak izlerinin, birden fazla fotoğraf çekebilmek için sabit kamera kullanılan ve Yansıtma Dönüşüm Görüntüleme (RTI) tekniği ile fotoğrafları çekildi. 3 boyutlu hale getirilebilen fotoğraflar üzerinde yapılan inceleme sonrasında kil eserlerin üzerindeki parmak izlerinin erkekler mi, kadınlar mı ya da çocuklar mı tarafından yapıldığının tespit edileceği belirtildi.

24.10.2014 Radikal