Arkeoloji Müzesi 50. Yılını Kutladı

1171

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki Bodrum Kalesi’nin, sualtı arkeoloji müzesi olarak düzenlenmesinin 50. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İngiliz Kulesi’nde düzenlenen müze çalışanları, 100 kadar tarih tutkunu ve Müze Müdürü Emel Özkan katıldığı kutlamada, müzenin tarihi ve son iki yılda Bodrum merkez ile Gümüşlük ve Ortakent Mahalleleri’nde yapılan kazı çalışmaların yer aldığı video, izletildi. Görüntülerde, Ortakent Mahallesi Müskebi Mevkisi’ndeki 11bin 680 metrekare alanda 2013 yılında başlayan ve 2 yıl da tamamlanan kazılarda Miken Dönemi’ne ait nekropol bulunduğu ve 248 Miken eseri çıkartıldığı vurgulandı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde konservasyon ve temizleme çalışmaları yapılan eserler ile Türkiye’deki en zengin Miken koleksiyonuna sahip müze haline geldiği de sunumda belirtildi. Eserlerin çalışmalarının tamamlanmasının ardından sergi salonlarına yerleştirileceği kaydedilirken, kazılarda çıkantılan aryballos kirpi şeklinde koku şişesi, amfora urne mezar, ölü hediyelarinin fotoğrafları ve diğer kazı çalışmalarında çekilen 2013-2014 kazı fotoğrafları İngiliz Kulesi Avlusu’nda sergilendi. Etkinlikte Prof. Dr. Fahri Işık, “Mylasa Hekatomnos Lahdi ve Karia’nın Yeni Satrabı Mausollos”, Doç. Dr. Cemal Pulak “M.Ö. 14. Yüzyıl Kaş-Uluburun Batığı” ve Prof. Dr. Paul Pedersen “Bodrum Müzesi ve Danimarka Halikarnassos Projesi” konulu sunum yaptı. Müze Müdürü Emel Özkan, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Işık, Doç. Dr. Pulak ve Prof. Dr. Pedersen’e günün anısına teşekkür plaketi verdi. Kutlama etkinlikleri kapsamında 50 yıl içinde müzede görev alan müze çalışanlarına Müze Müdürü Özkan tarafından teşekkür belgesi ve hediyeler verildi.

Etkinliğin sonunda soprano Esra Özbir, mezzo soprano Gülderen Erdoğmuş ve cembalo Sergei Gavrilov’dan oluşan Viva Barocco grubu mini klasik müzik konseri verdi. Konserde grup, Vivaldi, Bach, Haendel, Benedetto Marcello, Gioachino Rossini’den eserler seslendirdi.

07.11.2014 Hürriyet