İznik Gölü’nde İkinci Kalıntı Bulundu

1477

İznik Gölünde suların çekilmesi ile birlikte suyun içindeki tarihi hazinelerde ortaya çıkmaya başladı. İznik Gölünde Ocak ayında rastlantı eseri havadan çekimler sırasında keşfedilen ve tarihi bazilika olduğu ortaya çıkan eserin bir ikincisini de Hüseyin Fethi Balcı ve Mustafa Çapkınoğlu buldu.

İznikGölünde İkinci Kilise Bulundu

İznik gölünde bulunan bazilikanın metrelerce uzağında, havadan çekimler için kullanılan yeni bir cihazın test çekimleri sırasında, Maç Reklam firma sahibi Mustafa Çapkınoğlu ve iznikrehber.com Maji Medya genel yayın müdürü Hüseyin Fethi Balcı tarafından fark edilen ikinci kalıntı, ilk bulunan kalıntı ile aynı hizada ancak daha derinde bulunuyor. Göl içindeki ilk bulunan bazilikanın göl suyunun çekilmesi ile duvarlarının neredeyse su dışına çıkmasının yanı sıra yeni bulunan kalıntıda duvar yapıları ve su derinliğinin fazla olmasına rağmen yan duvarları da göze çarpıyor. İznik gölünde kıyıdan yaklaşık 15 metre uzaklıkta bulunan kalıntıyı keşfeden Mustafa Çağkınoğlu ve Hüseyin Fethi Balcı “Başta İstanbul olmak üzere çevre illerde profesyonel olarak havadan video ve fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyoruz. Yetkililer isterlerse Türkiye’nin her yerine gerçekleştirdiğimiz gibi İznik’te de son sistem çekim cihazlarımız ile tüm göl sahilinde, su altındaki eserleri çekebiliriz.” dediler.

İznik Gölünde yeni keşfedilen tarihi yapının özel görüntüleri ile 2014 yılının Ocak ayında bulunan ve 1600 yıllık bazilika olduğu açıklanan yapının suların çekilmesi ile daha belirgin olarak sizler için görüntüledik.

06.11.2014 iznikrehber.com