Balonun Geliri Stratonikeia Antik Kenti’ne

970

Etnik Popüler Sanatlar Derneği (EPOS7) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kozanoğlu, 3 Aralık 2014 tarihinde İstanbul’da düzenleyecekleri balo programının gelirinin Stratonikeia Antik Kenti için kullanılacağını bildirildi.

Kültürel emanetleri korumak, kültür ve sanat bilincinin geliştirilmesi amacıyla 7 iş kadını tarafından kurulan EPOS7 Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kozanoğlu, Başkan Yardımcısı Arzu Sabancı ve yönetim kurulu üyeleri, Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti, Turgut Mahallesi’ndeki Osman Hamdi Bey Konağı ve son zamanlarda dizi ve film çekimlerine ev sahipliği yapan Bozüyük Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

Kozanoğlu, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 Aralık’ta İstanbul’da bir balo düzenleyeceklerini ve bu programdan elde edilecek gelirin Stratonikeia için kullanılacağını bildirdi.

Yatağan’daki kültürel mirasa hayran kaldıklarını belirten Kozanoğlu, bir kadına armağan edilmek için kurulan ve adını bir kadından alan Stratonikeia Antik Kenti’ni, EPOS7 olarak dünya kültür mirasının bir parçası olarak tanıtmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Kozanoğlu, “Antik dönemden Osmanlı’ya kadar yaşam barındıran, medeniyetlerin üst üste yaşadığı bu merkezi üçüncü kez ziyaret ettik. Bugüne kadar sadece Türk arkeologların kısıtlı imkanlarla çalıştığı bu kente, EPOS7 olarak yapacağımız etkinliklerle sahip çıkacağız” dedi.

EPOS7 yönetimine gezileri sırasında Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve Muğla Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamdi Topçuoğlu eşlik etti.

EPOS7 yönetimi, daha sonra Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Beşiktaş Jimnastik Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin eşi Berna Çebi ve BJK Futbol A Takımı’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mete Vardar’ın eşi Neylan Vardar tarafından Işık’a takımı olan Beşiktaş’ın forması armağan edildi.

Ayrıca Kozanoğlu ve Sabancı, Işık’ı baloya davet etti.

08.11.2014 Radikal