Arkeoloji Öğrencileri Bizans Sarnıcına Sahip Çıktı

1549

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Beyazıt Meydanı Düzenleme Projesi sırasında ortaya çıkan Bizans sarnıcının üzerinin beton ve molozlarla kapatılmasına tepki gösterdi.

Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü projede, inşaat sürecinin ‘aksayacağı’ korkusuyla, Bizans dönemine ait sarnıçların beton ve molozlarla kapatılmaya çalışıldığı 13 Kasım’da ortaya çıkmıştı. Bu olayın öğrenilmesinin ardından, Meydan düzenlemesi devam etse de, ortaya çıkan tarihi yapının bulunduğu bölümdeki çalışmalar durdu.

ÖĞRENCİLER SARNIÇ ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

Yaşanan olaya bir tepki de İstanbul Üniversitesi, Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü öğrencilerinden geldi. Meydandaki Bizans sarnıcının önünde toplanan öğrenciler, “Kentimize, kültür varlıklarına, bilim etiğine sahip çıkıyoruz” yazılı pankart açtı.

Burada konuşan öğrencilerden Çağla Kaya, projenin İstanbul’un kalbi ve Tarihi Yarım Ada’nın göbeğinde yürütüldüğünü ifade ederek, “Bu alanda yapılacak çalışmalarda her hangi bir buluntuya rastlanılmayacağını düşünmek açıkça aymazlıktır” diye konuştu. Kültür varlıklarına yönelik saldırının sorumlusunun, meydan düzenlemesine gözü kapalı onay veren Koruma Kurulu olduğunu belirten Kaya, öğrencilerin kültür miraslarına sahip çıkacağını söyledi.

26.11.2014 Evrensel