‘Hititlerin Dini Merkezi Nerik’ Konulu Konferans Düzenlendi

1368

Uşak Üniversitesi Coğrafya ve Ekoloji Topluluğu tarafından “Hititlerin Dini Merkezi Nerik” konulu konferans düzenlendi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’ndeki konferansa konuşmacı olarak katılan Uşak Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rainer Maria Czichon, Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Hitit kazıları konusunda sunum yaptı.

Oymaağaç köyünde bulunan Hitit Höyüğü’nde 8 yıl kazı çalışmalarına katıldığını aktaran Czichon, üzerinde çivi yazısı bulunan 13 toprak tablet, mühür, dini törenlerde kullanılan küçük kaplar, mezarlar, gıda saklama çukurları, bir tünel, mabet odası temelleri, sur duvarı, sur kapısı ve çeşitli kalıntılar bulduklarını söyledi.

Tabletlerin üzerinde Hitit krallarının Nerik ile ilgili açıklamalarının yer aldığını aktaran Czichon, şöyle konuştu:

“Oymaağaç’ta hava tanrısına saygı gösterip, törenler yaptıkları ve adakta bulundukları yazıyor. Nerik küçük bir yerdi ancak Hititler için dini açıdan çok önemliydi. Taş bir tünel bulduk, 40 basamaktan oluşan tünel ana kaya içinde bir odaya doğru ilerliyor. Tünel sonunda bir oda olduğunu ve bu odada içme suyu havuzu olduğunu tahmin ediyoruz. Olası bir kuşatma durumunda burada yaşayanların içme suyu için bu tüneli kullandıklarını düşünüyoruz. Bunun dışında, burada Demir Çağı, Genç Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar da ortaya çıktı.”

Konferansın sonunda Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Basim Saatçi, Prof. Dr. Rainer Maria Czichon’a plaket verdi.

12.12.2014 Hürriyet