‘Çingene Kızı’na Ziyaretçi Akını

1265

Türkiye’nin az daha baraja kurban edeceği Zeugma mozaikleri, şu anda dünyanın en çok merak edilen kültür mirasları arasında. Özellikle Çingene Kızı olarak anılan mozaik, büyük ilgi görüyor. 11 ayda 200 bin kişi mozaikleri görmeye gitti.

Zeugma mozaikleri tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Türkiye ‘nin bir dönem baraj hoyratlığına az daha kurban edeceği, yurtdışına çıkarılırken son anda engellenen Zeugma mozaiklerini görmeye her yıl onbinlerce kişi gidiyor.

Özellikle Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve ‘Çingene Kızı’ olarak adlandırılan mozaik, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı haline geldi. Zeugma Mozaik Müzesi, açıldığı 2011’den bu yana toplam 600 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edilirken, bu yılın 11 ayında bu sayı 200 bine ulaşarak rekor kırdı.

Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanını Tunus Bardo Müzesi’nden devralan ve saç örgüleri, çıkık elmacık kemikleri nedeniyle “Çingene kızı” diye adlandırılan mozaiğin de sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, 25 bini kapalı olmak üzere 30 bin metrekarelik alanda kurulu.

KENTİN SİMGESİ OLDU

Önceki yıl “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görülen müzede Çingene Kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor. Kısa sürede kentin simgesi haline gelen müzenin ziyaretçi sayısı da her geçen gün artıyor. Açıldığı günden beri ağırladığı ziyaretçi sayısı 610 bine ulaşan müze, 179 bin 193 kişiyle en çok geçen yıl ziyaret edildi. Bu yıl geride kalan 11 ayda ise 198 bin 317 kişinin uğradığı müze, şimdiden en çok ziyaretçi sayısına ulaştı.

ZİYARETÇİ SAYISI BİR MİLYONA ULAŞACAK

Gaziantep Müze Müdür Yardımcısı Emine Öztürk, Zeugma Mozaik Müzesi’nin sergilenen 2 bin 464 metrekare mozaikle dünya çapında üne ulaştığını söyledi. Müzenin kent turizmine katkısına değinen Öztürk, Gaziantep’in simgesi haline dönüşen müzenin kente gelen turistlerin büyük bölümü tarafından ziyaret ettiğini dile getirdi. Müzenin her geçen gün daha fazla bilinir hale geldiğine işaret eden Öztürk, “Gelecek yıllarda yeni rekorlar kırılacağını düşünüyorum. En kısa sürede 1 milyon ziyaretçi rakamını da göreceğimizi umuyorum” dedi.

07.12.2014 Radikal