“Trakya’nın Arkeolojik Önemi Geç Anlaşıldı”

1270

Kırklareli Aşağıpınar Kazısı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Trakya’da bir dönem hiç arkeolojik kazı yapılmadığını belirterek, “Trakya’nın kültür tarihi açısından önemli olmadığı gibi yaygın bir kanı vardı. Tabii bu hiç akıllıca bir şey değil” dedi.

Özdoğan, Trakya Üniversitesi (TÜ) Arkeoloji Topluluğu’nca devlet konservatuvarında düzenlenen konferansta, Aşağıpınar’daki kazılara 1993’te başladıklarını söyledi.

Aşağıpınar kazıları ve Trakya’daki genel arkeolojik kazı çalışmaları hakkında da bilgi veren Özdoğan, şöyle konuştu:

“Trakya’da kazı çalışmalarına 1980’den sonra başladık. Başlamamızdaki amaç, o yıllarda Trakya’da arkeolojik çalışma hiç yapılmıyordu. Trakya’nın kültür tarihi açısından önemli olmadığı gibi yaygın bir kanı vardı. Tabii bu hiç akıllıca bir şey değil. Trakya’nın konumuna baktığınız zaman Avrupa ve Anadolu ‘nun bağlantı noktasıdır. Bu ara bölgeden, tampon bölgeden önemli bir bilgi akışı olmadığı için de çok spekülatif yorumlar ortaya çıkıyordu. Trakya’da birçok kazı yaptık ve gördük ki burası sadece bir geçiş yolu değil, kültür tarihine kendi kimliğiyle damgasını vuran ayrı bir potadır.”

Prof. Dr. Özdoğan, Anadolu, Balkanlar, doğu Avrupa, Karadeniz, Ege ve Akdeniz havzalarının tarihinin anlaşılması için Trakya’daki kazı alanlarının incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Kazılara ilişkin görsellerin de sunulduğu konferansta, dün hayatını kaybeden Arkeolog – Mimar Prof. Dr. Metin Ahunbay ve Arkeolog Prof. Dr. Kutlu Emre de anıldı.

26.12.2014 Radikal