Tarih Turizminde Lider Olacağız

1078

Bursa’nın ve Türkiye’nin en önemli tarihi yerlerinden biri olan İznik hak ettiği değere sonunda kavuşacak. Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterilen göldeki batık bazilika su altı müzesine dönüştürülerek turizme kazandırılacak.İznik’te havadan fotoğraf çekimi sırasında tesadüfen keşfedilen göl içindeki batık bazilikanın dünya genelinde ‘2014 yılının en önemli 10 keşfi’ arasında gösterilmesinin yankıları sürüyor. Batık bazilikanın bu ünvanı almasının Bursa’nın tanıtımında müthiş bir fırsat olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için kapsamlı bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün en önemli keşifler arasında gösterdiği batık bazilikanın Bursa’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi kadar önemli bir faktör olduğunu ifade eden Altepe, bu keşfin Bursa’nın tarih başkenti olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi. Buranın tüm dünyanın ilgisini çekeceğini ifade eden Altepe, planlarını bazilikayı su altı müzesine dönüştürmek ve dünyada görülmesi gereken yerlerden biri olması için çalıştıklarını bildirdi.

AKADEMİSYEN DESTEĞİ

Başkan Altepe, İznik’in Büyükşehir sınırlarına dahil olmasıyla birlikte bölgeye önemli bir ağırlık verdiklerini belirterek, geçtiğimiz şubatta ilçenin sahip olduğu tüm potansiyelin hava fotoğraflarıyla belgelendiğini söyledi. Fotoğraf çekimleri sırasında ilk kez hava fotoğrafı ile arkeolojik bulgu tespitinin de gerçekleşmiş olduğunu hatırlatan Başkan Altepe şöyle konuştu: “Özellikle Hıristiyan dünyası açısından büyük önem taşıyan, ilk konsülün toplandığı ve İncil’in 4’e indiği İznik’e biz de büyük önem veriyoruz. Bölgenin inanç ve kültür turizmine kazandırılması için yaptığımız çalışmalar sırasında ortaya çıkan göldeki bazilikanın, bu konuda otorite olan Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014’ün en önemli 10 keşfi arasında gösterilmesi çalışmalarımı taçlandırmış oldu. Böylelikle Bursa ve İznik bir kez daha dünya gündemine gelmiş oldu. Göl içinde yapılacak çevre düzenlemeleri ile burayı su altı müzesi olarak Bursa’ya kazandırmayı hedefleniyoruz. Tüm çalışmalarımızda olduğu gibi burada da Uludağ Üniversitesi başta olmak üzere alanında uzman akademisyenlerle çalışacağız.” Başkan Altepe aynı zamanda Amerika Arkeoloji Enstitüsü’nün iki ayda bir yayınlanan dergisinin ocak ayı sayında da İznik Gölü’nde bazilikaya geniş bir yer verdiğini hatırlatarak “Bu tanıtım sayesinde kültür turizmi için kentime gelenler artacak” dedi.

TESADÜFEN BULUNDU

Büyükşehir ekipleri, hava fotoğrafları çekimi sırasında göl kıyısının 20 metre açığında 1.5-2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısını görüntüledi. İlk kez görüntülenen batık bazilika bilim insanların dikkatini çekerken, fotoğrafları inceleyen UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, yapının Roma askerleri tarafından öldürülen ‘Aziz Neophytos’ adına yapılan kilise olduğunun belirlendiğini açıkladı. Prof. Dr. Şahin, Aziz Neophytos’un önce bazilikanın içine gömüldüğü, ardından 740’da meydana gelen deprem nedeniyle yakındaki Koimesis Kilisesi’ne götürüldüğünü ifade etti.

28.12.2014 Sabah