Ören Yerlerine Yabancı İlgisi

1015

Antalya’da yılın ilk 9 ayında 2 milyon 614 yerli ve yabancı turist tarihi ören yerleri ziyaret etti. 2014 sonu itibariyle toplam ziyaretçi sayısının 2 milyon 800 bine ulaşması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Antalya genelinde, bir kısmı ziyaretlere kapalı olsada küçüklü ve büyüklü 284 tarihi ören yeri bulunuyor. Antalya’nın tek UNESCO korumasındaki tarihi ören yeri ise Antalya’nın Kaş ilçesi Kınık Mahallesi sınırları içinde yer alan Xanthos yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü(DÖSİMM) Müze ve Örenyeri Merkez Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılının ilk 9 ayında en fazla ziyaret edilen tarihi ören yerini Antalya’nın Demre(Kale) ilçesinde bulunan Noel Baba Kilisesi olduğu bildirildi. İlk 9 ayı içinde Noel Baba Kilisesi’ni 464 bin 557 turistin ziyaret ettiğini, yıl sonunda bu rakamın 500 bine ulaşacağının tahmin edildiği belirtildi.

Bakanlık verilerine yine ikinci sırada Noel Baba Kilisesi ile aynı Demre’de bulunan Myra Antik Kent olduğunu kaydedildi. Kazı çalışmalarının Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çelik tarafından yapılan Myra Antik Kent’i ilk 9 ayda 374 bin 821 turistin ziyaret ettiği, yıl sonuna kadar bu rakamın 400 bine ulaşmasının beklediği ifade edildi. Myra Antik Kent’te sonra üçüncü sırada en fazla ziyaretin Alanya Kalesi olduğu, kaleyi 319 bin 895 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kaydedildi.

Antalya bölgesinde en az ziyaretin ise dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından 3 yıl önce Side Antik Kent’te tapınaklar bölgesinin korunmasına yönelik restorasyon ve onarım çalışmasına bağlı Side Belediyesi’nin kontrolünde Athena ve Apollon Tapınağı’na girişinde oldu. Bakanlığın daha sonra kaldırdığı Athena ve Apollon Tapınağı’nı ücretli 489 kişinin ziyaret ettiği görüldü. 28 yıldır UNESCO korumasındaki Xanthos Antik Kent’i ise 33 bin 225 turistin ziyaret ettiği aktarıldı. Bakanlık verilerine göre Antalya’daki dünyaca ünlü tarihi ören yerleri Aspendos Antik Tiyatro’yu 170 bin 407, Phaselis Antik Kent’i 170 bin 538, Olympos Antik Kent’i 314 bin 151, Perge Antik Kent’i 147 bin 734, Patara Antik Kent’i 163 bin 467, Side Antik Tiyatro 148 bin 085, Side Müzesi 30 bin 53, Elmalı Müzesi 13 bin 982, Antalya Müzesi 109 bin 694, Arkykanda Antik Kent 5 bin 582 ve Simena Antik Kent’i 31 bin 306 turistin ziyaret ettiği öğrenildi. Ziyaret kapsamında 34 bin müze kart satıldığı belirtildi.

TARİHİ ÖREN YERLERİNE EN FAZLA FRANSIZLAR İLGİ GÖSTERİYOR

De-Ha Turizm Seyahat Acentesi Fransız Kültür Turizmi Uzmanı ve Kokartlı Turist Rehberi Eren Ölçüoğlu, Antalya bölgesinde en fazla kültür ve kültür varlıklarına ilgiyi Fransız turistlerin çıktığını söyledi. Başta Noel Baba Kilisesi ve Myra Antik Kent ziyareti olmak üzere yıllık 600 bin Fransız turistin Antalya bölhesinde kültür turuna çıktığını belirten Ölçüoğlu, “Fransızlar, ‘deniz, kum ve güneş bizde de var’ diyerek bir Alman, bir Rus, bir Hollandalı ve İskandinav ülkesi Norveç ve İsveçli bir turist gibi deniz, kum ve güneş turizmine iltifat etmiyor. Bize geçmişin hayat hikayelerini günümüze taşıyan eserler lazım diyerek kültür, tarih, ve arkeoloji ve inanç turizmini tercih ediyorlar. Fransızlar Antalya’daki tarihi ören yerleri görünce buralar açık hava müzesi diyerek heyacan duyuyorlar.” dedi.

Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Kültür ve İnanç Turizmi Sorumlu Müdürü Nathalia Baranov, Rusların, Antalya’da kültür ve inanç turizmi kapsamında birinci sırada ziyaret ettikleri yerin Demre’deki Noel Baba Kilisesi olduğunu söyledi. Baranov, bazı Rusların hacı olmak için İzmir’de Meryem Ana Kilisesi ile Mersin’in Mut ilçesinde bulunan ve Hz.İsa’nın havarilerinden Tarsus’lu Pavlus (Sen Paul) ve yine Tarsus’ta yaşamış Hıristiyanlığın öncülerinden Barnabes’in M.S. 41 yılında Hıristiyanlığı yaymak için yaptığı Alahan Manastırı’nı ziyaret ettiklerini kaydetti.

30.12.2014 Bugün