Sardes’e İlgi 5 Yılda 3 Kat Arttı

1619

Tarihe “altın parayı icat eden uygarlık” olarak geçen Lidyalılar’ın başkentleri, Salihli ilçesindeki Sardes’e gelen turist sayısı, tanıtım çalışmalarıyla 5 yılda 3 katına çıktı.

Salihli Turizm Derneği (SATURDER) Başkanı Mustafa Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Salihli sınırları içinde bulunan ve tarihe “parayı icat eden Lidyalılar’ın başkenti” olarak geçen Sardes antik kentinde 1910 yılında başlayan, 1958 sonrası tekrar hareketlenen kazılarda önemli eserlerin gün yüzüne çıkarılmaya devam ettiğini belirtti.

Yaklaşık 3 bin metrekare alanda süren kazıların MÖ 7 ile MS 7’nci yüzyıllar arasındaki 1400 yıllık tarihe ışık tuttuğunu, Lidya, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Osmanlı ve diğer kültürlerden eserlerin bulunduğunu kaydeden Uçar, akropol, gymnasium, sinagog, hamam, mahkeme binası ve evler oluşan bölümlerin yanı sıra Bin Tepeler olarak adlandırılan Lidya Krallarının gömüldüğü 85 mezarın, Hıristiyanlığın 7 kutsal tapınağından biri olan Artemis Tapınağı’nın da ortaya çıkarıldığını hatırlattı.

Uzun süre dikkatlerden uzak kalan, ender turist kafilelerinin geldiği antik kente son yıllarda ilginin giderek arttığını bildiren Uçar, Sardes’in artık 12 ay turisti çektiğini, günde 8-10 otobüsle kafilelerin geldiğini söyledi.

-“Yıllık 100 bin ziyaretçiyi ağırlamaya doğru ilerliyor”

Uçar, devam eden kazılarının yanında, antik kentin tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların bunda etkili olduğunu bildirerek şöyle devam etti:

“Son dönemlerde gerek yerel yönetimler, gerekse sivil toplum örgütleri Sardes’in tanıtımına büyük önem verdi. Sempozyumlar ve konferanslara sürekli katılım sağlanarak antik kentin önemi, Lidya Krallığı’nın tarihsel süreçteki konumu işlendi. Hazırlanan kataloglar, tanıtım amaçlı broşürler seyahat acentelerine ulaştırıldı. Ülke genelinde ve yurt dışında tanıtımlar yapıldı. Bunun sonucu olarak da antik kente turistin ilgisi her geçen gün arttı.

2010 yılında biletli 22 bin kişiyi ağırlayan ören yerinin ziyaretçi sayısı, 2011’de 27 bin, 2012’de 30 bin, 2013’de 43 bin, 2014’te ise 65 bine ulaştı. Sardes, yıllık 100 bin ziyaretçiyi ağırlamaya doğru ilerliyor.”

-“Artemis, dünyanın 4. büyük tapınağı”

Paranın icadından sonra birçok ilke imza atan Lidyalıların Anadolu ‘daki izlerin yalnızca Sardes’te bulunduğunu ifade eden Mustafa Uçar, turistlerin İncil’de yer alan 7 kilise arasındaki Artemis tapınağının da ören yerinde olduğuna vurgu yaparak, “Artemis Tapınağı, dünyanın 4’ncü büyük tapınağından birisi. Toprak altında da uzun yıllar saklı kaldığı için bozulmamış vaziyette. Tapınağına rehberlerle geldiğinizde insanlık tarihine kazandırılan bir çok deyimi burada göreceksiniz. Tapınak, turistlerin ilgisini çok çekiyor” ifadesini kullandı.

Turistler de Sardes’i çok ilgi çekici bulduklarını, karşılaştıkları kalıntılardan çok etkilendiklerini söyledi.

30.12.2014 Radikal