Yanlış Restorasyon Uygulamaları Gün Yüzüne Çıktı

1034

Daha önce çeşitli zamanlarda restorasyona uğrayan Hırka-i Şerif Camii’nin restorasyonunda çimento kullanıldığı tespit edildi.

Özellikle cami içinde aydınlatma amacıyla elektrik kullanımına başlanan yıllarda elektrik kablolarına tesisat kanalı açmak için duvarlarda delikler açıldığı gözlendi.

Mermer kapı girişlerinin çeşitli dönelerde farklı renklere boyanarak asıl renginin dışında uygulamalar yapıldığı yine restorasyon çalışmalarında ortaya çıktı. Gerçekleştirilen son restorasyon çalışmasıyla geçmişte yapılan yanlış uygulamaların telafisi için yoğun bir çaba sarf ediliyor.

Çeşitli disiplinlerden ülkemize eğitime gelen Uluslararası Öğrencilere Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından eğitim bursu veriliyor. Ülkeler arası kültür köprüsü olacak gençler Türkiye’deki tahsil süreleri boyunca birçok etkinlikle destekleniyorlar. Merkezi Ankara’da bulunan TEKDER (Teknik Elemanlar Derneği) İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Uluslararası Öğrenciler için Mesleki Gelişim Projesi” farklı disiplinlerde eğitim gören 500’e yakın Lisans ve Lisansüstü öğrenciye seminer, teknik gezi, fuar katılımı, staj vb. imkanları sunulacak.

“Uluslararası Öğrenciler için Mesleki Gelişim Projesi” kapsamında Türkiye’nin kültürel mirası uygulamalarıyla yerinde gösterildi. Mimarlık alanına eğitim gören öğrenciler Hırka-i Şerif Camii’nin restorasyon çalışmalarını şantiye şefi Restoratör Mimar Erdem MIH’ın anlatımıyla yerinde inceledi. Saha incelemesinin ardından TEKDER merkezinde verilen Mimari Restorasyon semineriyle Türkiye’de ve dünyada restorasyon çalışmaları hakkında detaylı bilgi verildi. TEKDER Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Enes ALUÇ’un verdiği seminerde tarihi eserleri korumanın önemine vurgu yapıldı. Aluç “Tarihi eserleri korumak sadece mimarların ve restoratörlerin değil, hepimizin görevidir.” dedi.

“Uluslararası Öğrenciler için Mesleki Gelişim Projesi” ile uluslararası düzeyde mesleki ve kültürel sağlam bağların temelinin atılması amaçlanıyor.

Hırka-i Şerif Camii, Hz.Muhammed (s.a.v)’in Üveys el-Karani’ye (Veysel Karani Hazretlerine) hediye ettiği hırkanın (Hırka-ı Şerif) muhafaza ve ziyaret edilmesi için 1851’de Padişah Sultan Abdülmecid tarafından yaptırıldı.

29.12.2014 Sabah