Dulkadiroğlu Beyliği’ne Ait Saray Kalıntıları Koruma Altına Alınacak

1638

Elbistan’da Dulkadiroğlu Beyliği’ne ait saray kalıntılarının tespitine yönelik olarak gerçekleştirilen sondaj kazılarında elde edilen bulgular doğrultusunda bölgenin sit alanı olarak ilan edilip tescillenmesi için resmi başvuru yapıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın girişimleri ile Elbistan’ın karakterini ve kimliğini yansıtan Ulu Cami, Çarşı Atik Cami, Himmet Baba Cami, Selçuklu Hamamı, Ulu Caminin arkasında bulunduğu tahmin edilen Dulkadiroğlu Sarayı’nı içine alan adanın yeniden ayağa kaldırılmasını öngören proje çerçevesinde Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü’nün koordinesinde başlatılan sondaj kazılarında elde edilen bulgular, yetkilileri harekete geçirdi.

Dulkadiroğulları Beyliği ve Selçuklu Devleti’nin en önemli merkezlerinden biri olan Elbistan’ın Kahramanmaraş’tan başlayacak kültür yoluna ardından da ilçeyi kültür destinasyonuna dahil edecek projede, 2014 Ağustos ayında başlayan sondaj kazıları sonrasında saraya ait olduğu düşünülen temelin yanı sıra, Roma ve Anadolu Selçuklu dönemine ait seramik parçalarına da ulaşıldı. Sondaj kazılarında elde edilen bulguların analizinin ardından bölgedeki çukurlar da kapatıldı.

KSÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkarcı’nın gözetiminde Kale diye tabir edilen bölgede gerçekleştirilen sondaj kazıları çalışmalarında elde edilen örnekler, Arkeoloji Müzesi ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü’ndeki uzman ekiplerce incelendi. Yaklaşık 3 ay süren inceleme sonrasında ekipleri en çok heyecanlandıran nokta ise kazılarda saray temeli olduğu tahmin edilen yapı kalıntıları oldu. Bunun yanı sıra yaklaşık 10 metre derinliğe inilen kazı alanında Roma ve Anadolu Selçuklu dönemine ait seramik parçalarına da ulaşıldı.

Gelinen noktada ise, Türk sanatı ve mimarisi açısından özel bir önemi ve yeri olan Dulkadiroğlu Sarayı’nın binlerce yıl sonra yeniden ortaya çıkarılmasını sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na resmi müracaat yapıldı. Bakanlık, kurulun sunduğu rapor doğrultusunda bölgede kapsamlı bir kazı yapılması için ilk olarak alanı tescilleyecek. Daha sonra ise varsa özel mülkiyetler kamulaştırılacak ve bölge tamamen sit alanı ilan edilecek. Tüm bu işlemlerin ardından ise, uzman arkeologlar gözetiminde bilimsel kazılar başlayacak.

Sondaj kazılarının gözetmenliğini yapan Özkarcı, “İlk etapta Kale mevkiinde yaptığımız sondaj kazı çalışmaları sırasında, muhtemelen saray temeli olduğunu düşündüğümüz temele ulaştık. Ayrıca, Roma ve Anadolu Selçuklu dönemine ait seramik parçaları da bulduk. Yapılacak kazı çalışmaları ile inşallah sarayın temelini tamamen ortaya çıkaracağımıza inanıyorum” bilgilerini aktarırken kazı alanında inceleme yapan Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı da 10 ayrı yerde kazı ve yarma çalışması yapıldığını ilk bulgularla bölgede bir höyük olduğunu belirtmişti. Küçükdağlı, “Çalışma tamamlandıktan sonra kurula sunumu yapılacak. Kurul tarafından tescillendikten sonra burada kamulaştırma çalışmaları gerçekleştirilmesi gerekiyor. Sonrasında da muhtemelen daha geniş kapsamlı ve bilimsel büyük bir kazının başlaması gerekiyor” şeklinde konuşmuştu.

Projenin startı 2013 Ekim’inde verildi

Ulu Cami çevresinde; Ulu Cami, Çarşı Atik Cami, Himmet Baba Cami, Selçuklu Hamamı, Ulu Camimizin arkasındaki eski Dulkadiroğlu Sarayı’nı içine alan adayı yeniden ortaya çıkaracak ve Elbistan’ın tarihini kimliğini ortaya çıkaracak çalışmanın ilk adımı 2013 yılı Ekim ayında atıldı.

Alanda uzmanlarla incelemelerde yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kültür Bakanlığı ile Müzeler Genel Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarla ortak bir proje hazırlayacağını kaydetmişti. Ünal, proje sonucunda Elbistan merkezin ilk kurulduğu ve karakterinin olduğu yeri ortaya çıkarmayı, ardından da bölgeyi kültür destinasyonuna dâhil edip buraların iç ve dış turizme açılması yönünde çalışmalar yapılacağını kaydetmişti.

03.01.2015 elbistaninsesi.com