Bodrum’da Antik Kent Satışa Çıkarıldı!

Bodrum’da Antik Kent Satışa Çıkarıldı!

4 1341

Bodrum’da 1.derece SİT alanı olan Bargylia antik kenti emlakçı aracılığıyla 22 milyon TL’ye satışa çıkarıldı. Satış ilanında antik kent için “full deniz ve göl manzaralı” denildi.

Bodrum yarımadasının kuzeyinde tarihi M.Ö. 5. yüzyıla dayanan Bargylia antik kenti, emlakçı aracılığıyla satılıyor. 1. derece arkeolojik SİT alanı olduğu için yapı yasaklı olan 330 bin metrekarelik araziye 22 milyon TL bedel biçildi. Bir emlak sitesinde Bodrum Zeytin Emlak tarafından yayınlanan ilanda arazide çok sayıda arkeolojik kalıntı olduğu görülüyor. Birgün gazetesinden Olgu Kundakçı’nın haberine göre ilanda arazi için “1. derece arkeolojik SİT alanı, Boğaziçi Köyü Kuş Cenneti Gölü’ne cepheli full deniz ve göl manzaralı” ifadelerine yer verildi. İlanda satışa çıkarılan antik kentte kazı yapılmadığı belirtilerek alanda “surlar, tapınağa ait olduğu düşünülen bir alan, sadece yeri belli olan tiyatro, küçük bir stoa kalıntısı, Roma çağından kalan bir hamam kalıntısı ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülen nekropol alanı” olduğu belirtildi.

‘KORUMAYA ALINMALI’

Arkeologlar Derneği yönetim kurulu üyesi Binnur Çelebi, kişi mülkiyetindeki 1. derece arkeolojik SİT alanı olan arazilerin kamulaştırılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınması gerektiğini belirtti. Çelebi, “Arkeolojik SİT alanları bütçe yetersizliği nedeniyle ne yazık ki yalnızca kazı veya kentsel çalışma olduğunda kamulaştırılıyor. Bu alanların şahıs mülkiyetinde olması bilimsel çalışmaları da aksatıyor. Araziyi satın alan kişi herhangi bir inşaat faaliyetinde bulunamaz. Ancak, SİT alanlarının satılıp daha sonra SİT derecesinin düşürülerek yapılaşmaya açıldığı örneklere de tanık olduk” dedi.

Emlakçı Halil Okan Tavaslı ise araziye talebin olduğunu ancak henüz fiyatta anlaşamadıklarını belirtti.

Antik kentin satış ilanında kente ilişkin mitolojik bilgilere de yer verildi: “Mitolojik hikayeye göre Likya bölgesinde korku salan ve ağzından alevler çıkaran canavar Chimera’yı öldürdüğü için halk kahramanı olan Bellerophon’un, tüm kahramanlık hikayelerinde ona yardımcı olan ve sürekli bindiği kanatlı bir atı (pegasussu) vardı. Bu kanatlı at bir gün çifte atarak en yakın arkadaşı olan Barglos’u öldürür. Buna çok üzülen Bellarophon yeni kurulan bu kente arkadaşının ismini hatırlatmak amacıyla Bargilya ismini verir.”

13.01.2014 Radikal

4 COMMENTS

  1. Eyyytterebeyyaw…

    Ama yeter artık gittikçe kabusa dönmeye başladı bu ülke… Paranın istisnasız her şeyi ve herkesi satın alabildiği ülkeleri filmlerde seyrederdik biz de onlardan biri olduk ne üzcü…

  2. Buranin sahibi Turk halkidir, kayitlara tapuya bakilsin, kac kusak geriye gidiyor, bu arazi nasil simdiki sahibine gecmis, arastirilsin.Milli servet..

  3. yurt dışında herhangi bir yerde bir çömlek bulunsa, bulunduğu yer en az 1km çapında korumaya alınacak kadar değer ve özen bilinirken, bizim topraklarımızda bulunan çanak ise hayvana su vermek için kullanılacak kadar değersiz ve önemsiz malesef.

    tarihe ne vatandaş ne de devlet bünyesindeki yetkililer yönünden duyarlılık gösterilmemesi çok üzücü bir gerçek.

  4. Ohaaaaa!….demek dışında söyleyebilecek başka birşey bulamıyorum. Daha doğrusu söyleyecek çok şey var ama buraya yazamıyorum. Şimdi buraya çirkin bir uyduruk yabancı adlı otel yaparlar, birkaç antik sütun filanıda kapıya, sağa sola yerleştirirler, birkaç tanede plastik palmiye koyup sezona açarlar. Ben ençok yabancı arkeolojik referanslarda bulunan Bargylia bilgileri nasıl değişir acaba diye düşündüm……….Bizimkilerin zaten para dışında hiçbir şey umurlarında değil…..Bütün Dünya “kültür kepazesi” oluyoruz galiba!

Leave a Reply