“Şapel, Uzun Yıllar Ahır Olarak Kullanılmış”

1889

Edirne İl Genel Meclisi’nin inceleme yapmak üzere görevlendirdiği Turizm Komisyonu, Sinanköy Kalesi ve aşağısındaki suyun düzenlenerek günü birlik tesislerin yapılması gerektiği görüşünde. Ayrıca komisyon, Edirne merkeze yakın olan Lalapaşa ve Hamzabeyli Gümrük Kapısı yolu üzerinde yer alan Sinanköy kazılarının da desteklenmesi gerektiğini raporuna işledi.

Turizm Komisyonu Başkanı Erol Açık, Komisyon Başkan Yardımcısı Seçkin Yörük, Üye Enver Erkan, Secaattin Uyur ve Adnan Vural Edirne’nin kültür ve turizmine katkı sağlayacak olan Sinanköy kalesi ve çevresinde inceleme yaptı.

Sinanköy Kalesi, Manastır ve Şapellerinde Trakya Üniversitesi tarafından 2015 yılında Prof. Dr. Engin Beksaç başkanlığında arkeolojik kazıların Bakanlar Kurulu kararlı kazı olması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğu ve burada Bakanlar Kurulu Kararlı kazılar olmasının da son derece önemli olduğu vurgulandı.

“BAKANLAR KURULU KARARLI KAZI OLMASI ÖNEMLİ”

Lalapaşa İlçesi’ne bağlı Sinanköy’de tarihi eserlerin ortaya çıkarılmasıyla ilgili kazı çalışmalarının ne durumda ve çıkarılan tarihi eserlerin de hangi yüzyıla ve medeniyetlere ait olduğunun araştırılması için mecliste verilen önerge hakkında yapılan inceleme rapora döküldü. Komisyon Başkanı Erol Açık, incelemeler neticesinde; elde edilen bilgilerin yer aldığı raporu meclisin bilgisine sundu. Söz konusu bilgilendirme raporunda da şunlar yer aldı:

“Lalapaşa İlçesi Sinanköy’de 108 ada 308 parselde yer alan Sinanköy Kalesi, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 14.05.2009 tarih ve 2511 sayılı kararıyla korunması gerekli kültür varlığı olarak tescillenmiştir.

“ŞAPEL, UZUN YILLAR AHIR OLARAK KULLANILMIŞ”

Trakya’da ayakta kalan kalelerin iyi örneklerinden biri olan Kale tipik bir Doğu Roma Kalesi özelliklerini taşımakta. Kale topografi açıdan sınırlarını belli etmekte. Burçları ve duvarları kısmen ayaktadır. Kalenin yamacında ise şapel ve mağaralar yer almakta. Burada yer alan Şapel uzun yıllar ahır olarak kullanılmış ve kaçak kazılarla tahrip edilmiştir. Ortaçağ dönemine tarihlenen şapelde duvar resimlerinin izleri halen mevcuttur.

“2014 YILINDA TEMİZLİK VE SONDAJ YAPILDI”

Doğu Roma mimarisinin en sağlam örneklerinden biri olan Sinanköy Kalesi ve yamacındaki kayaya oyulmuş Şapel’de belgeleme, temizlik, bakım, onarım ve gezinti yolları yapımıyla koruma önlemleri alınmasına ihtiyaç duyulmakta. Kalenin hemen bitişiğinde taş ocağının faaliyeti sürmekte. Ayrıca ülkemizde Tümülüs ve Dolmen ve Trak kaleleri yayılım alanı bakımından en geniş yelpazeye sahip olan Lalapaşa İlçesi’nde kültür turizmi açısından bilimsel çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı Sanat Tarihi Bölümü Başkanlığı’nın 11.07.2014 tarihli başvurusu üzerine koruma kurulu kararı alınarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleri doğrultusunda 2014 yılı için alanda, Müze Başkanlığı’nda Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Engin Beksaç ve Yrd. Doç.Dr. Özkan Ertuğrul ve öğrencilerin katılımıyla temizlik ve sondaj çalışmaları yapılmıştır.

Nemli bir yerleşime sahip olduğu anlaşılan Sinanköy Kalesi Pravadi Kalesi önemli bir yerleşim yerine sahiptir. Kalede yapılan çalışmalar öncelikle sur duvarlarının temizliğiyle başlamıştır. Güney surları üzerinde çalışılmış ve kapı olması düşünülen alanda yoğunluk sağlanmıştır. Yapılan çalışmaların sonunda temizlik ve sondajını yaptığımız tüm alanlar tamamen bitkisel ve atık malzemelerden arındırılmış, ayrıca tüm alanlar ilaçlanarak yeni çalışmalar için zemin hazırlanmıştır. Temizlik çalışmaları sırasında Doğu Roma ve Geç Doğu Roma dönemine ait seramik, cam, metal ve fresko gibi bol miktarda atık malzeme bulunmuştur. Bunların dışında bazı devşirme mimari parçalar bulunmuştur. Ayrıca manastır ve kiliseyle sondaj alanları güvenlik açısından tahta paravanlarla çevrilmiştir. Ve alanların aydınlatılabilmesi için hocalarımız tarafından gerekli girişimler yapılmıştır.

Sinanköy Kale ve aşağısındaki suyun düzenlenmesi günü birlik tesisler yapılması Edirne merkeze yakın olan Lalapaşa ve Hamzabeyli Gümrük Kapısı yolu üzerinde yer alan Sinanköy kazılarının desteklenmesi gerekmektedir. Sinanköy Kalesi, Manastır ve Şapellerinde Trakya Üniversitesi tarafından 2015 yılında Prof. Dr. Engin Beksaç başkanlığında arkeolojik kazıların yapılması için Bakanlar Kurulu kararlı kazı olması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunulmuştur. Bakanlar Kurulu Kararlı kazı olması önemlidir.”

19.01.2015 Hudut Fotoğraf: Arşiv