Paris’te Göbekli Tepe Konuşuldu

1350

Fransa’nın başkenti Paris’te, Göbekli Tepe kazı alanıyla ilgili program düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde UNESCO’da yapılan, “Dinin doğuşu ve medeniyetin yükselişi: Göbekli Tepe Neolitik Kazı Alanı” isimli konferanstan sonra, Paris Büyükelçiliğinde basın toplantısı yapıldı.

Yerli ve yabancı birçok basın mensubunun ve arkeoloğun hazır bulunduğu programda tarihçi ve bilim adamı İlber Ortaylı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Göbekli Tepe kazı alanı hakkında bilgi verdi.

Urfa civarında bulunan Göbekli Tepe neolitik kazı alanının kutsal sayıldığı için halk tarafından korunarak bugüne kadar geldiğini söyleyen Ortaylı, Göbekli Tepe’nin insanlığın ilk mabedi olabileceğini dile getirdi.

Ortaylı, Göbekli Tepe’nin 1995’den beri, geçen yaz hayatını kaybeden arkeolog Dr. Klaus Schmidth tarafından kazıldığının altını çizerek, bölgede yaşanan çatışmaların bitmesiyle beraber başka yapıtların ya da tarihi kalıntıların ortaya çıkacağını söyledi.

Toplantıda, programın ev sahipliğini yapan sivil toplum örgütü Turkey ONE Derneği’ni temsilen, Kurucu Başkan Demet Sabancı Çetindoğan ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu. Toplantı, Büyükelçilikte verilen resepsiyonun ardından sona erdi.

22.01.2015 Posta