İzmir’deki Agora Kazısında 920 Sokak Kapatıldı

1430

Dünyanın şehir merkezindeki en büyük agorası olarak bilinen İzmir Agorası, Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle kazı alanını biraz daha büyüttü.

Sadece Agora kamulaştırmaları için 37,5 milyon liranın üzerinde bedel ödeyen belediyesi, kazılar için ayrıca destek veriyor. Kadifekale’deki antik Roma tiyatrosunun da ortaya çıkarılmasıyla bölgenin turizmde yeni bir yıldız olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Katlı Otopark tarafındaki bölümde bazı binaları kamulaştırılarak, kazı alanını biraz daha genişletti. Aynı kapsamda 920 Sokak da kapatılarak, kazı alanına dahil edildi. Bölgede trafiğin rahat akması için 816 Sokak, gidiş geliş iki şeride çıkarıldı.

Belediye, kazı çalışmalarına büyük destek verdiği Smyrna Agorası’nın etrafını da özel tasarımlı duvarla çevreledi. Yapım çalışmaları tamamlanmak üzere olan Smyrna Agorası ören yeri güvenlik duvarı, yüksek kullanım yoğunluğuna sahip İkiçeşmelik Caddesi ile bütünleşen Agora’nın güvenliğini sağlayacak şekilde yapılandırıldı. Agora’nın arkeolojik zenginliğini gözler önüne serecek şekilde tasarlanan duvar, hem İzmirlilerin hem de ziyaretçilerin dinlenmesine imkan veren oturma alanlarına da sahip. Yaklaşık 3 metre yüksekliğindeki duvar, 810 metre uzunluğunda. Ayrıca engelli ulaşımına olanak sağlayan giriş, güvenlik, bilet gişesi ve emanet odası bölümleriyle ziyaretçileri olumsuz hava şartlarından korumayı amaçlayan, yüksek teknolojili, çelik taşıyıcılı bir üst örtü için de çalışmalar devam ediyor.

26.01.2015 haberler.com