Ertuğrul Fırkateyninin Hazineleri Bulundu

1320

Japon imparatoru Meiji’ye yapılan ziyaretten dönerken 1890 yılında Pasifik Okyanusu’nda 550 denizcisiyle batan Ertuğrul fırkateyninde yapılan kazı ve kurtarma çalışmalarında geminin kasasından savrulan, Japon, İngiliz ve Hong Kong’a ait altın, gümüş ve bronz paralar bulundu.

Gemi enkazında 6 yıl önce başlayan kazı ve kurtarma çalışmalarında bulunan yeni eserler heyecan yarattı. Kazı başkanı Tufan Turanlı’nın öncülüğündeki çalışmalar sekiz Japon dalgıç, İspanyol arkeolog ve ABD’li bilim insanlarının yer aldığı bir ekip tarafından 19 Ocak’ta tekrar başladı. Mersin Deniz Ticaret Odası’nın ana sponsorluğunu ve Türk Hava Yolları’nın ulaşım sponsorluğunu yaptığı Sualtı arkeoloji Enstitüsü’nün tarafından hazırlanan proje kapsamında kazı ve kurtarma çalışmaları, sahilden 100 metre açıkta ve 20 ila 40 metre derinlik arasında yürütüldüğü belirtildi.

Müzede sergilenecek

Çalışmalar sırasında 20 metre derinliğindeki bir mağarada Ertuğrul’un kasasına ait altın, gümüş ve bronz paralar bulundu. Daha önceden de Osmanlı altın paralarının bulunduğu belirtildi. Kasaya ait olduğu sanılan kilit parçaları ile bulunan paralar belgelenip korumaya alındı. Ayrıca fırkateyne ve denizcilere ait 264 kalıntının daha gün yüzüne çıkartıldığı belirtildi. Ertuğrul Araştırma Merkezi’nde konservasyon ve restorasyon çalışmalarının sürdüğü, yeni eserlerin önceki eserlerle birlikte Kushimoto’daki Türk Müzesi’nde sergileneceği kaydedildi.

Kazı başkanı Turanlı, “Projeye başladığımız 2007 yılından beri 7550 eseri kurtardık, konservasyonunu gerçekleştirdik. Geminin bulunduğu Kushimoto kentindeki Türk Müzesi yetkililerine teslim ettik” dedi.

05.02.2015 Milliyet