Restorasyon İçin Rhodiapolis’te Yer Teslimi Yapıldı

1
1160

Kumluca Belediyesi tarafından, Rhodiapolis Antik Kenti’ndeki tiyatro ve stoanın (sütunlu galeri) restorasyonu için gerçekleştirilen ihale sözleşmesinin imzalanmasının ardından yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, yer tesliminin ardından yaptığı açıklamada, Rhodiapolis Antik Kenti’nde Akdeniz Üniversitesi tarafından 2006 yılında kazı çalışmaları başladığını hatırlattı.

Belediye olarak antik kentte yürütülen çalışmalara büyük destek verdiklerini belirten Çetinkaya, şunları söyledi:

“Kazı ekibi burada başarılı bir çalışma yürüttü ve antik kentin büyük bölümü gün yüzüne çıktı. Bundan sonra restorasyon çalışması yapılacak, bu konuda ihale yapıldı ve yer teslimi gerçekleştirildi. İnşallah restorasyon çalışmaları belirlenen süreden daha önce tamamlanır ve ilçemizin tarih ve turizme açılan penceresi olacak Rhodiapolis Antik Kenti insanların ziyaretine açılır.”

restorasyon-icin-rhodiapoliste-yer-teslimi-yapildi

Restorasyon ihalesinin kazanan Er-Bil firması sahibi Bilal Tunç da firma olarak daha önce başka illerde de antik ve tarihi mekanlarda restorasyon çalışması yürüttüklerini anlattı. Rhodiapolis Antik Kenti’ni tarihi dokusuna en uygun şekilde restore edeceklerini belirten Tunç, ihaleye göre çalışmaların 400 iş gününde tamamlanması gerektiğini bildirdi.

Firma olarak belirlenen süreden önce işi tamamlamak istediklerini ifade eden Tunç, “Böyle güzel bir antik kentin restorasyon işini firma olarak gerçekleştirecek olmaktan dolayı çok mutluyuz. Restorasyon çalışmalarını tamamladığımızda bu mutluluğumuz daha da artacak” diye konuştu.

11.02.2015 Hürriyet

1 YORUM

  1. Haberin yayınlandığı Hürriyet gazetesinde yorum alanı yok -ay ne enteresan… Nafile bir çabayla buraya yazıyim dedim. Kimseyi karalamak veya önyargılı olmak adına değil ama çoğu restorasyon çalışmasının hali ve sonucu ortada… Keşke hiç dokunmasalarmış diyoruz. Kim onaylamış, kime danışılmış yahu diyoruz. Bazı projelerin arkasından -ya da içinden- akademik isimler çıktığını görüyoruz. Hal böyleyken, Er-Bil şirketinin internet sayfasına gireyim bakayım dedim. Projeler bölümüne tıkladım, 2 adet link geldi: http://erbilgrup.com/projelerimiz.asp
    İş en başındayken sorgulansın.
    Firma da örnek çalışmalarıyla kendini tanıtsın, eleştirenleri, benim gibi önyargılıları, gıcıkları mümkünse utandırsın.