Deniz Ticaretini Canlı Tutmak İçin Side’de Kehanet Merkezi Kurulmuş

1401

Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Arkeolog Prof.Dr Mehmet Özhanlı, Side Antik Kent’in kültür turizmi yanı sıra güçlü bir inanç turizmi merkezi olduğunu söyledi. Mehmet Özhanlı, yaptığı açıklamada, Pamfilya bölgesinin önemli deniz ticaret merkezi olan Side’de, geçmiş dönemlerde deniz ticaretin daha canlı tutulması için bir kehanet merkezi oluşturulduğunu iddia etti. Side Apollon Kehanet (Bilicilik) Merkezi ve Omphalos Taşı’nın Side Müzesi’nde bulunduğunu belirten Özhanlı, geçmiş yıllarda da kendisinde Side Antik Kent’te kazı çalışmalarına eşlik ettiğini ifade etti.

Side’de Apollon kehanet merkezi olduğu ve bu kehanet merkezinde çalışanların Side adında kadın kahinler olduğu ileri süren Özhanlı, “Side’de bilimsel olarak yapılan kazı çalışmaları sırasında Apollon Tapınağı’na yakın bir yerde yapılan kazılarda bulunan Omphalos Taşı bulunmuştur. Bunun da Side Apollon Tapınağı’nın bir kehanet merkezi olduğunu gösteriyor. “diye konuştu.

Bununa eserin Side Müzesi’nde koruma altında olduğunu, Omphalos’un 44 santim yükseklik, 32 santim genişlikte ve eserin üzerindeki bütün figürlerin tam orijinal olduğunu kaydetti.

Omphalos Taşı’nı, insanoğlunun en erken dönemlerden itibaren dünyanın şeklini, merkezinin neresi olduğunu ve yaşadıkları yerin dünyanın neresinde yer aldığını hep merak edildiğini aktaran Özhanlı, bu durumu anlamak, anlatmak ve sahip olunan yeri değerli kılmak için de mitosların oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

Eser üzerindeki betimler aslanlı pençeli üç ayak, yılan kabartması, düyümlü yün bezeme ve aşı kırmızısı rengi gibi özelikler taşıdığı dile getirildi.

24.02.2015 haberler.com